Ekonomik iyileşmede teknolojinin rolü

0 0

ABD ekonomisi COVID-19dan olumsuz etkilendi. İşletme ve kurumlar milyonlarca çalışanı işten çıkararak kapılarını kapattı.

ABDde yaşanan işsizlik 1939 yılından bu zamana kadar % 147 oran ile en yüksek seviyeyi oluşturuyor. Bazı eyaletlerde her 4 kişiden 1i işsiz kalırken 43 eyalette işsizlik rekor seviyeye ulaştı. Bu durum ile birlikte Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu 8 Haziran 2020 tarihinde resmi olarak ABDde ekonomik kriz yaşandığını beyan etti.

COVİD-19 pandemisi ile birlikte her 3 Amerikalıdan 2si uzaktan çalışmaya başladı ve 5 kişiden 3ü pandemi sonlandığı takdirde dahi evden çalışma sisteminin sürekliliğini talep ediyor. Dolayısıyla chromebook web kameraları monitörler kulaklıklar ve klavyeler gibi uzaktan çalışma teknolojisi büyük rağbet görüyor. Uzaktan çalışma yazılımın da da müthiş bir artış yaşandı. Zoom sadece 3 ay içinde 190 milyonu aşkın günlük kullanıcı kazandı Google Suite Şubat ayı için 1 milyondan fazla ücretli işletmeyi bünyesinde barındırdı ve Google Meet günlük kullanıcı sayısında 30 kat artış göründü.

Ekonomik krizlerin yaşanması krizin fırsata dönüşmesine sebep olarak birçok yeniliği beraberinde getiriyor. Bu yenilikler iş sektöründe de değişikliklerin olmasına neden oluyor. 2008 yılında yaşanan ekonomik gerileme Uber WhatsApp Slack Airbnb ve türevleri gibi şirketlerin oluşmasını sağladı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku