Edward Snowden’dan Dijital Para (CBDC) Eleştirisi: Finansal Faşizm!

40
ABD Güvenlik Teşkilatı’nın gizli belgelerini sızdırması nedeniyle hakkında yakalama kararı çıkarılan ve bu yüzden Rusya’dan politik sığınma alan Edward Snowden, Twitter hesabı üzerinden merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) ve özellikle de Fed’in gelecekte kullanıma sunacağı dijital doları sert bir dille eleştirdi.

Dijital para birimleri (CBDC) faşist bir finansal sistemin ürünü!

Snowden, Fed’in merkez banksı dijital para birimini kullanıma sunması durumunda, resmi olarak “faydalı bir politika aracı” olarak sunulmasına rağmen, sıradan Amerika vatandaşlarının tasarruflarını sıfıra indirmek için kullanılacağına inandığını söyledi. Ünlü isim, tweet’ine CBDC’ler ile ilgili yayınlanan bir New York Times makalesinin ekran görüntüsünü paylaşarak, makalede yer alan dijital para sahiplerinin CBDC’leri daha hızlı harcamaya ve şirketlerin dijital dolarlarını yatırmaya teşvik etmek için Fed’in her kişinin hesabındaki elektronik CBDC bakiyelerine negatif faiz oranı uygulayabileceği bilgisine dikkat çekti.

 

Snowden’e göre sıradan bir ABD vatandaşı tarafından bir banka hesabında CBDC’de saklanacak fonların aslında onlara ait olmayacak çünkü böyle bir parasal sistemde paranızı nasıl harcayabileceğinize karar verecek olan Fed yani devletin ta kendisi olacak. Snowden’ın dijital para birimlerine dönük en sert eleştirisi ise, her işlemin merkezinde otoriter devlet kurumlarının olacağından ötürü bir CBDC’nin “kripto paranın sapkınlığı” ve hatta “kriptofaşist bir para birimi” olduğunu iddia etmesi oldu.

Çin yasakları, kripto paraları daha da güçlendirecek

Merkez bankalarının çıkaracağı dijital para birimlerini eleştiren eski CIA ajanı, Çin yasaklarının lider kripto para birimini daha da güçlendirdiğini söyledi. Snowden ayrıca devletlerin Bitcoin’i yasaklama ihtimalinin olduğunu da belirtti. Tartışmalı isim, devlet baskısı başladığından beri kripto topluluğunun aktif üyelerinden biri.

 

3 Ekim Pazar günkü tweetinde Snowden, Çin‘in Bitcoin’i yasaklama hamlesinin BTC’yi daha da güçlendireceğini söyledi ve şunları ekledi:

Bazen kaç kişinin Bitcoin aldığını merak ediyorum. Lider kripto para birimini engellemek ve benimsenmesini baltalamak için devletler tarafından koordineli bir küresel kampanya yürütülmesine rağmen, BTC fiyatı 10 kat arttı. Çin, BTC’yi yasakladı, ancak bu durum Bitcoin’i daha da güçlendirdi. Çin, kendi dijital para birimine zemin hazırlıyor.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak U.today
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku