ECB Başkanı Açıkladı: Bitcoin Spekülasyon ve Risklerle Dolu, Değmez!

80

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, yakın tarihli bir röportajda Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin “hiçbir değeri olmadığını” söyleyerek şok bir açıklamada bulundu. Kriptoarena.com olarak detayları aktarıyoruz.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri risklerle dolu

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin hiçbir değeri olmadığını söyleyerek, spekülasyon ve risklerle dolu olduğuna dikkat çekti. Geçen yıl Lagarde, Bitcoin (BTC)’in oldukça fazla kara para aklama faaliyeti yürütmek için kullanıldığını söyledi. Fransız bankacı ve politikacı, AB içinde daha sert kripto para birimi düzenlemeleri için defalarca baskı yaptı ve Bitcoin’in enerji tüketimini eleştirdi. Röportaj sırasında Lagarde, bankanın dijital euro projesini savundu ve bunun özel kripto para birimlerinden “çok farklı” olacağını iddia etti.

2 Uzman Financial Times'a Konuştu: Bitcoin Nereye Gidiyor?
 

 

Bu ayın başlarında, ECB’nin yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, önümüzdeki dört yıl içinde dijital bir euro’nun piyasaya sürülebileceğini söyledi. Merkez bankalarının artan nakit dışı ödeme talebini karşılaması gerektiğini kaydetti. Merkez bankaları, yaygınlaşmasına rağmen kriptoyu oldukça eleştirmeye devam ediyor.  İsveçli Riksbank kısa süre önce Bitcoin ve kripto para birimlerinin para olmadığı sonucuna vardığını açıkladı. Geçen yıl, Lagarde kesinlikle kriptoların gerçek para birimleri olmadığını söyledi.

Merkez bankaları kendi kripto para birimleri üzerinde çalışıyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) bir süredir dijital euro ile denemeler yapıyor. Kurum, 2023’ün sonuna kadar bir prototip platform üzerinde çalışmaya başlamayı planlıyor. Düzenleyiciler dijital euroyu kullanımını onaylarsa, CBDC 2025 yılına kadar hazır olabilir. 2023 yılına kadar merkez bankasının dijital para birimini Avrupa’da kullanma kuralları belirlenmiş olacak.

Şimdiye kadar dokuz ülke merkez bankası dijital para birimlerini piyasaya sürdü (çoğu Karayipler’de bulunuyor). Dünyadaki ülkelerin yüzde doksanı kendi CBDC’leri üzerinde çalışıyor. Kripto para birimleri bu Mayıs ayında ciddi bir baskı altında kaldı ve Bitcoin, Terra ekosisteminin çöküşü nedeniyle Aralık 2020’den bu yana ilk kez 25 bin dolar seviyesine düştü. Lider kripto para birimi şu anda 30 bin dolar seviyesinin biraz altında işlem görüyor. Tüm kripto piyasası, Kasım ayında 2,9 trilyon dolara ulaştıktan sonra şu anda 1,26 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak u.today
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku