Düşünmeyi öğrenmek…

0 0

Reklam yapmış gibi olmayayım ama şu kitabı okudunuz mu?

Rolf Dobelli yapılmaması gereken 52 düşünce hatasını sıralamış. Siz bu listeyi isterseniz aşk hayatınıza isterseniz piyasalarda işlem yapma mantığınıza uygulayın sonuç her şekilde faydalı olabilir.

Kitabın tanıtımında “ Beynimiz avcı ve toplayıcı bir yaşam için optimize edilmiş. Günümüzde ise kökten farklı bir dünyada yaşıyoruz. Bu durum sistematik düşünce hatalarına sebep oluyor ve bu hatalar paranız kariyeriniz mutluluğunuz için feci sonuçlar getirebiliyor” şeklinde bir not var. Şu feci sonuçlar vurgusu özellikle yatırım kararları için dikkate değer. Finans dünyasında hem hızlı bir değişim var hem de hiç değişmeyen hatalı düşünce kalıpları var. Kitabı alın okuyun. 

Özet geç uğraştırma diyenler için o 52 maddeden en dikkat çekici olanlarını sizin için seçtim. Daha ne yapayım?

•    Başarı olasılıkları gerçekte olduğundan daha yüksekmiş gibi algılanır. Buna karşı koymak için bir zamanlar umut vaadeden projelerin akıbetine bakın. 

•    Arzu edilen şeylerinin vaadinin yapıldığı her yere dikkat edin. Bazen ürünün kendisi siz olabilirsiniz bu tuzağa düşmeyin. Nerede yükseklerden umut saçılmışsa yeryüzüne oradan çok canlar yandı. Hayal kurun ama hayalci olmayın hele başkalarının hayallerinin gerçekleşmesi için kaybeden siz olmayın.

•    Bütün öngörülere şüpheyle yaklaşın. Planınız ne olursa olsun kötümser senaryodan yola çıkın. Böylece durumu bir dereceye kadar gerçekçi değerlendirme şansınız olur.

•    Yeni bilgiler var olan teoriler dünya bakışıyla ve inançla uyumlu olacak şekilde yorumlanma eğilimindedir. Mevcut görüşlerinizle çelişen yeni bilgileri elersiniz. Sırf onları görmezden geldiğiniz için gerçekler ortadan kalkmaz. Kendinizi farklı düşünmeye zorlayın. Gözlemleriniz teorinizle çeliştiği zaman bu özel durumu daha çok dikkate alın. 

•    Not tutun. Teorinizle çelişen gözlemlerinizi 30 dk. içinde not edin. Çünkü beyin doğrulanmayan kanıtları 30 dk. sonra unutur. 

•    Teoriniz ne kadar istikrarlı görünüyorsa teoriyle çelişen gözlemlerinizin peşinde o derece faal olun. Herkes kendi teorisinin doğruluğunu ispat etmeye çalışırken SİZ KENDİ TEORİNİZİN YANLIŞLIĞINI KANITLAMAYA ÇALIŞIN. Bilinçli olarak doğrulanamayan kanıtlar arayın.

•    Uzmanotoriteüstad …bunlara meydan okuyun. Bunlara karşı ne kadar eleştirel olursanız o kadar özgür olursunuz.

•    Hikayede gizleneni arayın. Bu hikayenin gizlemek istediği nedir? Her şeyin anlamlı hikayeler şekline sokulmasına izin vermeyin gerçekleri çarpıtmayın  ki kararlarınızı etkilemesinler.

•    Kontrol edebildiğiniz birkaç şeye odaklanın. Aslında kontrol edebileceğiniz tek şey sizsiniz. Gerisi kontrol dışı alanda.

•    Bir kararınızı asla sonuca göre değerlendirmeyin. Kötü sonuç kötü karar verildiği anlamına gelmez. Tersi de geçerli. Neden o şekilde karar verdiniz bunu gözden geçirin.

•    Bir şey “sizin olduğu için” “daha değerli” olmaz. Tersi sizin olmayan bir şey için de geçerli.

•    Sıfır risk diye bir şey yok. Asıl heyecan da burada zaten. Ancak riskler asla doğrudan göze çarpmaz. Bu yüzden alternatif yolların neler olduğunu her zaman düşünün.

•    Ender olan kıymetlidir. Bir şeyi sadece fiyatı ve faydası üzerinden değerlendirin. O şeyin ender olup olmaması önemli olmamalı.

•    Hiç kimse kusursuz değil herkes bir durumdan diğerine savruluyor. Yaşananları gerçekten anlamak istiyorsanız dikkatinizi oyunculara değil oyuncuların maruz kaldığı etkiye verin.

•    Aşırı hareket iyi bir şey değil. Belirsiz durumlarda bir şey yapma dürtüsü hissederiz. Sonrasında bir düzelme iyileşme olmasa da kendimizi iyi hissederiz. Çabuk ve sık harekete geçme eğilimindeyiz.  Bu nedenle durum belirsizken durumu daha iyi değerlendirene kadar hiçbir şey yapmayın. 

•    İNSANLIĞIN EN BÜYÜK TALİHSİZLİĞİ ODASINDA SAKİN SAKİN OTURAMAMASIDIR

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku