Dünyaca Ünlü Akademik Dergi Econometrics: Önümüzdeki 8 Yıl Bitcoin İçin Çok Kritik. İşte Nedeni!

0 0

Bitcoini geleneksel varlık sınıfı ve altın gibi emtia varlıkları ile karşılaştırmak 2020de ortak bir tema haline geldi. Bununla birlikte çoğu varlık Bitcoinin yatırım getirisi açısından yükselişiyle rekabet edemezken Tesla daha iyisini yaptı. Aslında neredeyse 3 kat daha iyi.

Dinamikleri daha büyük ölçekte anlamak için akademik dergi Ecoinometricsin en son sayısı birkaç popüler hisse senedi opsiyonu altın ve Bitcoin arasında bir karşılaştırma yaptı. Bu çalışma Bitcoinin büyümesini 1 yıllık 4 yıllık ve 8 yıllık bir zaman çizelgesinde anlamak için yapıldı.

 1 yıllık grafikte otomobil şirketi yıllık bazda yüzde 698 artış kaydettiği için Bitcoin yalnızca Tesla tarafından geride bırakıldı. Bitcoin Altın NASDAQ ve S&P 500 ve diğer popüler hisse senetlerini ise geride bıraktı.  

Ancak karşılaştırma 4 yıllık ve 8 yıllık zaman çizelgelerine indirildiğinde Bitcoinin performansı çok daha iyiydi. 4 yıllık dönemde Bitcoinin toplam getirisi yüzde 2675 idi Tesla yüzde 1406 ile ikinci ve AMD yüzde 695 yatırım getirisi ile üçüncü oldu.

8 yıllık grafikte Tesla NVIDIA AMD ve Amazon grafikte görüldüğü gibi saygın yatırım getirileri kaydetti ancak Bitcoinin yüzde 202.328lik eşi görülmemiş büyümesi olağanüstü oldu.

Şimdi rakamlar son 8 yılda yatırım yapmak için Bitcoinden daha iyi bir varlığın olmadığını gösterebilir ancak önümüzdeki 8 yıllık dönemin daha da hayati olarak kabul edilmesi gerektiğini belirtmek önemlidir. Bunu dikkate almak gerek. 

Geçmiş ve Gelecek Bitcoin Zirveleri

Bitcoinin son on yılda piyasa değeri ve fiyat değeri açısından yakalamayı başardığı şey gerçekten eşsiz. Bununla birlikte ilk büyümesinin kimsenin Bitcoinle ilgilenmediği bir zamanda gerçekleştiğini de belirtmek önemlidir.

2012de Bitcoin almanın ve hatta çok sayıda yatırımcıyı sermaye koymaya ikna etmenin zor bir görev olduğunu söyleyebiliriz. Hatta birçok rapor özel anahtarların düzgün bir şekilde yönetilmemesi ve BTCnin çok büyük miktarlarda çıkarılması nedeniyle 2014ten önce daha fazla sayıda kripto para kaybedildiğini öne sürdü.

Geçtiğimiz 3-4 yıldaki fiyat artışı perakende ve kurumsal ticaretten kaynaklanıyor olsa da ondan önce sistematik bir yarılanma döngüsünün bir kombinasyonuydu ve erken BTC savunucuları ve yatırımcıları dijital varlıkla bir şans yakaladı.

 2021de Bitcoin 20 bin dolarlık fiyat seviyesinin üzerinde konsolide ederek ikinci bir yükseliş döngüsünü tamamlamış olacak. Dolayısıyla son 8 yılın büyüme oranı önemsiz hale geliyor ve önümüzdeki 8 yıl benimseme ve dünya çapında kullanım açısından daha önemli hale geliyor. Bitcoin son 8 yıllık büyümesinin yüzde 5ini bile yansıtmayı başarırsa altının piyasa değerini defalarca kez geçecek ve ardından karşılaştırmaya değer bir grafik olacaktır.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku