Dünya Ekonomik Forumu’ndan Uyarı: Bu Henüz Başlangıç!

0 140

Geleneksel finans sektörünü denetleyenler, Bitcoin’in (BTC) savaşmadan ve büyük bir mücadele vermeden kabul görmesine izin vermeyecekler.

Dünya Ekonomik Forumu’nun blockchain ve dijital varlıklar başkanı Sheila Warren, Bitcoin ve kripto para sünyasının düzenlenmesinin sancılı olacağını belirterek, bunun büyük bir drama’ya sahne olacağı konusunda uyarıda bulundu. Warren Perşembe günü Bloomberg’e şunları söyledi:

“Kripto para alanını düzenlemeye yönelik bir dizi oldukça dramatik girişim göreceğiz. Bu alanlarda giderek daha fazla hareketlilik olduğu için, düzenleyicilerin devreye girmesi ve dahil olması için daha fazla talep var. ”

Bu Henüz Başlangıç

Warren’ın yorumları, Coinbase hisselerini Nasdaq’da listeleyen ilk kripto para birimi borsası olduktan birkaç saat sonra geldi. Geçen yıl başlayan devasa boğu koşusu ve fiyatın  65 bin dolar’a yakın yeni zirvelere ulaşması bütün dikkatlari bu sektöre çevirdi. Bitcoin’in hızlı yükselişi ve Coinbse’in başarısı, kripto para birimi alanına yeni bir meşruiyet kazandıracak ve belki de düzenleyicilerin daha da yumuşak bir tavır takınmalarını sağlayacak.

Bu olasılık, özellikle Menkul Kıymetler ve Borsadan Sorumlu Komisyon Üyesi Hester Peirce’in düzenlemeye yönelik önerdiği yaklaşım dikkate alınırsa, yine de bir gerçeklik olarak ortaya çıkabilir. Peirce geçtiğimiz günlerde, kripto para projelerinin, ortaya çıkan herhangi bir tokenı bir menkul kıymet olarak kaydettirmek zorunda kalmadan önce, belirli koşulların karşılandığını varsayarak, operasyonları kurmak için üç yıllık bir izin süresine sahip olması gerektiğini öne sürdü.

Diğer şeylerin yanı sıra, bir blockchain ağının, SEC incelemesinden kaçınmak için üç yıllık sürenin sonunda yeterince merkezi olmadığını kanıtlaması gerekir.

Ancak Warren, incelemenin kaçınılmaz olduğunu düşünüyor ve bu baskının, Bitcoin’in fiyatı daha da yükseldikçe artacağını öne sürdü. Warren, kripto para patlamasının ve Coinbase’in listelenmesinin tetiklediği hareketliliğin doruk noktası değil, yalnızca sürecin başlangıcı olduğunu söyledi.

Warren, “Bazıları bunu zirve olarak görüyor, bence bu kesinlikle yanlış” dedi.

Kripto para düzenlemesi konusunda devlet kurumlarından kaynaklanan retorik, tüketicinin korunmasına odaklanma eğilimindedir ki bu, hala korsanlara, dolandırıcılıklara ve yüksek riskli yatırımlara yönelik  gerçek bir endişe.

Bununla birlikte, düzenleme çağrıları, hükümetlerin kendi sınırları içindeki para ihracı ve akışını kontrol etme doğal arzusuyla da yoğunlaşmaktadır. Kripto para biriminin doğası, fiat sistemlerinin üstünlüğü için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Çoğu büyük ekonomi, zaten vergilendirme ve düzenleme yoluyla kripto paranın etkisini kırma sürecine giriyor veya rekabet etmek için merkez bankası dijital para birimleri inşa ediyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku