Doların yeni alternatifi Bitcoin olabilir mi?

0 0

Seçkin yatırım bankası şu anda altının ABD dolarından daha güvenli olduğunu düşünüyor.

Goldman Sachs stratejistleri ABD dolarının uzun ömürlülüğü ile ilgili endişelerini dile getirdi.

Goldman özellikle ABD hükümetinin rekor düzeyde borcu olduğunu belirtiyor.

Yatırım bankası fiyat artışının ardından son zamanlarda rekor kırmış olan olası bir alternatif olarak altına işaret ediyor. Bununla birlikte Bitcoin için o kadar da heyecanlı görünmüyorlar.

Yatırım bankası Goldman Sachstaki stratejistler ABD dolarının güvenilirliğini sorgulayarak doların günlerinin sayılı olabileceği konusunda uyardılar. Heyecanlanmayın: muhtemelen Bitcoine girmeyecekler.

Bloomberge göre stratejistler yatırımcılara bir notta ABD dolarının dünya rezerv para birimi olarak pozisyonunun tehdit altında olduğunu söyledi.

ABD doları ülkenin koronavirüs pandemisinde ikinci bir dalga korkusuyla değer kaybetti. ABD Başkanı Donald Trump yönetimindeki ülke salgını henüz yenebilmiş değil.

Aynı zamanda FED çok sayıda para bastı. Çin ile bir ticaret savaşı kontrolden çıkmış protestolar ve yaklaşan bir de seçim var. Goldman Sachsın kesinlikle haklı sebepleri var.

Dolar tehlikede

Ekonomist Jeffrey Curryi de içeren Goldman stratejistleri “ABD hükümeti tarafından rekor düzeyde borç yığını ile birleştiğinde ABD dolarının rezerv para birimi olarak uzun ömürlü olmasıyla ilgili gerçek kaygılar ortaya çıkmaya başladı” dedi.

Altın geçen hafta fiyat artışından sonra rekorları kırmış olan “son çare para birimi”.

Özellikle hükümetlerin fiat para birimlerini azalttığı ve gerçek faiz oranlarını tüm zamanların en düşük seviyelerine ittiği mevcut ortamda şimdi altına güveniyorlar…

Bitcoin hakkında?

Şirket bitcoin hakkında şu olumsuz ifadeleri kullandı: “Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimleri bir varlık sınıfı değildir. Kripto para birimleri enflasyondan korumazylar ya da ekonomik büyümeye maruz kalmak suretiyle kazanç elde etmezler.”

Yatırım bankasının temkinli ifadeleri Bitcoine gönül vermiş olanları caydırmadı. Bitcoin şu anda bir yıla yakın bir zamandır ulaşamamış olduğu bir fiyat noktası olan 11 bin dolardan işlem görüyor. Belki de gelecek Gold Sachs’ın düşündüğünden farklı olacak.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku