Dogecoin (DOGE)’de ”Fincan-Kulp” Formasyonu Belirdi: DOGE Ne Yöne Gidecek?

898

Dogecoin fiyatı, 12 Ağustos’ta ”fincan-kulp” formasyonu oluşturduktan sonra, 15 Ağustos’ta yüzde 15.61’lik bir yükseliş kaydetti. Yükseliş trendi, satış baskısı ile karşılandı ve DOGE’yi 0.288 dolar‘a düşürdü. Bununla birlikte, meme odaklı altcoin,16 Ağustos’un yüksek seviyesi olan 0,355 doları geri alamadı. Ancak, yükseliş trendi, DOGE’yi yeni bir rallinin başlaması için katalizör olabilecek bir model üzerine yerleştirdi.

Fincan-kulp formasyonu ne anlama geliyor?

Ocak ayındaki ve son dönemde yaşanan yüzde 80’lik düzelmeye rağmen, Dogecoin fiyatı art arda altı pozitif çeyreği kaydetme hızına ulaştı. Dogecoin yatırımcıları için adeta inişli çıkışlı bir hız treni yolculuğu oldu, ancak ”fincan-kulp” modelinin ortaya çıkması, altcoinin nadir ancak güçlü bir taban bazında daha yüksek fiyatlar arama potansiyelini sağlamlaştırdı. Fincan-kulp formasyonunda grafik üzerinde bir fincan ve fincanın kısa kulpuna benzer bir görüntü oluşur. Bir yükseliş trendi içinde yaşanan düzeltmenin ardından U-dönüşü ile yeniden tepeye kadar bir yükseliş meydana gelir ve yükseliş önceki tepe civarında satışla karşılaşır. Ancak bu satış o kadar zayıftır ki, fiyatı ciddi oranlarda aşağıya itemez. Fincan-kulp formasyonunda pek çok zaman geri dönüş çabası bile olmaz, fiyat hızlı bir şekilde dirençten uzaklaşır ve ilk ciddi düzeltmeyi yapana kadar yükselişe devam eder.


Yeni oluşan formasyon, 7 Ağustos’ta yüzde 28.14’lük kazançla başlayan yükseliş trendini güçlendiriyor ve DOGE’nin yüzde 50 geri çekilme ve Haziran’ın yükseği ile belirtilen direnci kırma potansiyelini artırıyor. Haziran ayının yükseği 0,463 doların üzerinde bir kırılma, Dogecoin fiyatını, yeni bir ATH‘ye ulaştırabilir.

Fxstreet analistleri: uzun vadede Dogecoin yükselişine devam edecek

Dogecoin fiyatı, oluşan yeni formasyonu etkinleştirmezse, fiyat 0,229 dolar seviyesinde yükselen 50 günlük SMA’nın altında günlük bir kapanış olarak kalır. Alternatif olarak, DOGE taban bazında deseni tetiklerse, fiyat 0,288 dolardaki destek seviyesini tutabilir. Dogecoin fiyatı başlangıçta 12 Ağustos’ta fianca-kulp tabanından çıktı, ancak 15 Ağustos’ta yüzde 15.61’lik bir kazançla kırılmayı onaylamadan önce hızla tekrar bu modele döndü. Ancak DOGE, şimdiye kadar tuttuğu yükseliş trendini test ederek tekrar geri çekildi.

Ethereum ve Dogecoin Fiyat Tahmini: Kritik Seviyeler ve Teknik Analiz!
 

Dogecoin, yükselmesi gerekirken,  zikzak yapma eğilimi, DOGE için yeni bir zorluk yarattı, ancak taban bazında bir kopuş meydana gelirse, altcoin başlangıçta tahmin edilenden daha fazla toplanma ile hazırlanır. Burada, FXStreet analistleri, DOGE’nin daha fazla ilerlemeye hazır göründüğü için bir sonraki rallide hangi seviyeye gidebileceğini değerlendiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku