Dikkat! Sahte QR kodları Bitcoinlerinizi tehdit ediyor…

0 1

Bitcoinlerinizi çalmayı amaçlayan yeni bir sahte QR kodları ağı keşfedildi. Toplam 9 web sitesinden oluşan ağ son 4 hafta içinde 45 bin dolardan fazla çaldı.

ZDNetin haberine göre söz konusu web siteleri Bitcoin adreslerinizi girdiğinizde adreslerinizin QR kodlarını oluşturuyor. Oluşturulan QR kodları sahte.

BİTCOİN HİSSE SENETLERİNİN PEŞİNE TAKILDI… TIKLAYIN

MyCrypto güvenlik direktörü Harry Denley tespit ettiği bir web sitesinin girilen Bitcoin adresini QR eşdeğerine dönüştürmek yerine her zaman aynı QR kodunu gösterdiğini belirledi. Bu cüzdanının QR kodunu ürettiğini düşünen kullanıcı bu kodu başka bir kişiyle paylaşırsa QR kodunu okuyarak gönderilecek BTCnin sahtekarın adresine gideceği anlamına gelir.

Bu şekilde çalıştığı tespit edilen sitelerin adresleri aşağıdaki gibi:

I bitcoin-barcode-generator.co

Ben bitcoinaddresstoqrcode.co

I bitcoins-qr-code.co

I btc-to-qr.co

Oluşturuyorum-bitcoin-qr-code.co

I free-bitcoin-qr-codes.co

I freebitcoinqrcodes.co

I qr-code-bitcoin.co

Ben qrcodebtc.co

Bir Bitcoin adresini QR kodu olarak paylaşmak ve başka bir kişiden bu şekilde ödeme talep etmek bir yayın uygulamasıdır. Böylece ödeme uzun bir Bitcoin adresi ile uğraşmaksızın tamamlanabilir. Bu adresin yanlış yazılma olasılığını da ortadan kaldırır.

Bu arada Denley buradaki dokuz sitenin bağlı olduğu üç sunucuyu izlediğini ve bunların hepsi Gmail koronavirüs ve diğer kripto para birimi ile ilgili varlıklar gibi markaları içeren aynı sunuculara sahip 450den fazla sahte siteyi tanımladığını söyledi.

Ayrıca aynı üç sunucuda Bitcoin işlem hızlandırıcı siteleri vardı:

I bitcoin-transaction-accelerator.co

I transaction-accelerator.co

I bitcoin-tx-transaction-accelerator.co

I viabtc-transaction-accelerator.co

Bu siteler kullanıcıların bir Bitcoin işleminin kimliğini girmesini ve işlemin blockchaindeki onay sürecini hızlandıracağını iddia etmesini gerektirir. Denleynin bulduğu siteler her işlem için 0.001 BTC talep ediyordu ve ücretlerin toplandığı adresler 17.6 BTCden fazla aldı. Bu miktar cari fiyatlarla 110 bin dolar.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku