Dikkat! Hackerlar saldırı için bunu kullanıyor

0 0

Avaddon Ransomware kullanıcılara saldırmak için Excel 4.0 makrolarını kullanıyor.

Microsoft Security Intelligence kullanıcıları kötü amaçlı e-postaları dağıtmak için Excel 4.0 makroları kullanan Avaddon adlı bir fidye yazılımı türüne karşı uyardı. Bu e-postalar Excelin herhangi bir sürümünde açıldığında saldırı başlamış oluyor.

Avaddon fidye yazılımı Haziran ayı başında kurbanlarını rastgele hedefleyen büyük bir spam rüzgarıyla ortaya çıktı. Bazı izleklere göre fidye yazılımı çoğunlukla İtalyan kullanıcıları hedefliyor görünüyor.

BleepingComputerın bildirdiğine göre Avaddon’un kripto para olarak istediği ortalama fidye miktarı 900 dolar civarında.

Saldırı İtalya İş Müfettişliği yetkililerini sık sık taklit ediyor. Mesajlar küçük işletmeleri pandemiyi işaret ederek kriz döneminde iş ihlalleri konusunda uyarıyor. Avaddon’ın mesajları kullanıcıları -kötü amaçlı yazılım içeren- belgeyi açmazsa yapılacak yasal işlemlerle ilgili uyarıyor.

Microsoft Twitter profilinde şu uyarıyı paylaştı: “Eski bir teknik olsa da Excel 4.0 makroları son aylarda kötü amaçlı yazılım kampanyalarında popülerlik kazanmaya başladı. Bu teknik COVID-19 temalı fidyeciler de dahil olmak üzere çok sayıda fidyeci tarafından benimsenmiştir. ”

SALDIRILAR ARTIYOR

Siber güvenlik firması Proofpoint fidye yazılımı kullanılan e-posta tabanlı kimlik avı saldırılarında son zamanlarda bir artış olduğunu bildirdi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku