Dikkat! Aşık Olduğunuz Kişi Kripto Para Dolandırıcısı Olabilir

0 0

Avustralyada finansal ve siber suçlar departmanından araştırmacılar Tinder gibi online çöpçatan tanışma platformlarında başlayan kripto para ile ilgili dolandırıcık vakalarını içeren şikayetlerin artmasının ardından topluluğa online aşk dolandırıcılıklarına karşı uyanık olmalarını tavsiye etti.

Müfettişler son üç ayda kurbanlardan 70in üzerinde şikayet aldı ve bazı kurbanların yüz binlerce dolar kaybettiği bildirildi.

İngilterede ise durum daha vahim. İngiliz yetkililere göre 2020de aşk dolandırıcılığında 68 milyon sterlin çalındı. Salgının yarattığı izolasyon yalnızlık ve korku siber suçluların faaliyet göstermesi için mükemmel bir ortam ve ülkede bu tür dolandırıcılıklar yüzde 20 arttı. 

Çevrimiçi buluşma platformlarını kripto para birimi dolandırıcılığı amacıyla kullanan suçlular genellikle yurtdışında bulunan organize suç gruplarının insanların paralarını elde etmek için eski dolandırıcılık tekniklerini yeni teknolojilere nasıl adapte ettiklerini yansıtıyor.

Avustralya Güvenlik ve Yatırım Komisyonu 2020 yılında bir önceki seneye kıyasla yüzde 30luk bir artış olduğunu bildirdi ve bu oranın 2021de de artmasını beklediklerini ekledi.

Bu dolandırıcılar potansiyel kurbanları bulmak için genellikle tanışma sitelerinde veya sosyal medya platformlarında sahte profiller oluşturuyorlar. Dolandırıcı sahte profilinde kripto para birimine olan ilgisinden bahsedebilir. Bu kişiler genelde oldukça çekici ve etkileyici erkek ve kadın resimleri kullanarak kurbanı birkaç gün veya hafta süren konuşmadan sonra duygusal olarak kendine bağladıktan sonra kripto para biriminde yatırım fırsatından bahsetmeye başlıyorlar.

Dolandırıcılıklar değişiklik gösterse de hepsi kurbanın parasını çalmak için benzer ve iyi planlanmış tekniklere dayanıyor: Romantizmin veya yakınlığın cazibesinin yem olarak kullanıldığı duygusal manipülasyon kulağa gerçek olamayacak kadar iyi gelen bir yatırım fırsatı ve tabii ki ardından  daha da fazla para ödenerek daha fazla kar edilebileceğine dair cazip vaatler. Dolandırıcı yatırımın gerçek görünmesini sağlamak için sahte web siteleri ve veriler bile kullanabilir. Kurban şüphelendiğinde veya dolandırıcı para kazandığında iletişimin kesilmesi ve dolandırıcının çevrimiçi profilinin kaybolması alışılmadık bir durum değildir.

Kendinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Öncelikle kullandığınız çöpçatan sitenin gizlilik ve güvenlik ayarlarını öğrenin. Dolandırıcılar potansiyel kurbanları hedeflerken kurbanın kişisel bilgilerini kullandığından çevrimiçi olarak paylaştığınız bilgiler konusunda dikkatli olun.

Aşırı derecede flört içeren bir yaklaşımın bir aldatmaca olabileceği olasılığını göz önünde bulundurun. Bir profil resminin başka bir yerde kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek için tersine resim araması yapın.

Gerçek olamayacak kadar iyi görünen ve hızlı bir şekilde karar vermeye zorlanmayan hiç kimseye güvenmeyin. Çok hızlı gelişen ilişkilere karşı dikkatli olun. 

Çevrimiçi olarak tanımadığınız birine para göndermeyin. Yatırım fırsatları konusunda bağımsız araştırma yapın ve bağımsız finansal tavsiye alın. Kripto para birimi olarak gönderilen paranın geri alınmasının neredeyse imkansız olduğunu unutmayın.

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku