Dijital Yuan Uygulaması Genişliyor!

0 48

Çinin resmi dijital para birimi dijital Yuanda Shenzhen ve Pekin dahil olmak üzere birçok şehirde yapılan büyük ölçekleri testlerinin ardından Şangayda da test aşamasına geçildi.

Şangay Jiao Tong Üniversitesine bağlı bir hastanenin kantininde Salı günü ilk dijital yuan (RMB) denemeleri başlatıldı ve artık müşteriler dijital yuan donanım cüzdanı veya akıllı kartları ile herhangi bir ürünü satın almak için dijital Yuan kullanabilecek. İlk dijital Yuan işlemi Şangaydaki ilk Covid- 19 vakasını teşhis eden hastanede doktor olan Yu Yiming tarafından gerçekleştirildi. İşlem kartın ödeme terminaline dokundurulması ile gerçekleşti ve e-cüzdandan alınan ürünün ödemesi anında düştü.

Yu yaptığı açıklamada; “Dijital RMB ile alışveriş yapmak çok uygun ve kontrolü sağlamak açısından güven verici” dedi.

Bu pilot proje akıllı kartlar biçiminde dijital RMB donanım cüzdanının ilk testini işaret ediyor yani mobil ağ ve akıllı telefonunuz olmasa bile dijital para ile alışveriş yapabileceksiniz. Bu da akıllı telefonlara sınırlı erişimi olan yaşlılara fayda sağlamayı amaçlıyor.

Şangay merkezli Dijital Rönesans Vakfının Genel Müdürü Cao Yin Çarşamba günü Global Timesa verdiği demeçte ikili çevrimdışı ödeme işlevinin akıllı kartlar ile RMB donanım cüzdanında ilk kez test edildiğini söyledi.

Cao “2021de dijital para biriminin tasarımını iyileştirmek için dijital yuanın daha fazla işlevinin ve uygulamasının ülke genelinde farklı yerlerde test edilmesini bekliyoruz” dedi.

Jiangsu Eyaleti Aralık ayında sona eren dijital Yuan test aşaması boyunca 96.614 kişi ile 2.90 milyon dolar ödemeyi dijital yuan ile gerçekleştirdi. Uygulama eyaletteki 10 bin fiziksel mağazayı kapsıyordu ve ilk  uygulama noktası ise JD.comdaki çevrimiçi mağazalar oldu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku