Dijital para piyasasında bir ilk

0 0

The Block tarafından keşfedildiği üzere Bahamalar Merkez Bankası Nisan ayının sonlarında yayınlanan bir mali tablo ile 48 bin dolar değerinde Sand Dollar’ı dolaşıma soktuğunu bildirdi.

Konuyla ilgili belgede “Banka Exuma’da Sand Dollar için bir pilot uygulama gerçekleştirdi ve çeşitli perakendecilere 48 bin dolar değerinde Sand Dollar ihracında bulundu.” ifadeleri yer aldı.

Sand Dollar bölgenin finans sistemini modernize etmeye ve Bahama Doları’nı dijitalleştirmeye yardımcı olmayı hedefliyor. Tüm bunların yanında küçük ve orta ölçekli işletmelerin dijital ödeme ekosistemine tam entegrasyonunun sağlanması planlanıyor. Ayrıca dijital para ile birlikte banakcılık hizmetlerine evrensel erişimin mümkün kılınacağı kayıt dışı ekonomik faaliyetlerin azaltılacağı ve kara para aklamayla beraber nakitle daha kolay gerçekleştirilen diğer yasa dışı faaliyetlerinin bastırılacağı belirtiliyor.

Dijital paranın bu yılın dördüncü çeyreğinde tamamen hayata geçirilmesi bekleniyor.

Bugün dijital para çalışmaları Türkiye dahil olmak üzere İsveç Uruguay Ukrayna Singapur Tayland Çin İngiltere Avrupa Kanada Japonya Amerika ve daha birçok ülkede gerçekleştiriliyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku