Dijital para birimlerine yatırım yapmanın 5 riski

0 131

Birçok kişi için dijital para birimi yeni ve gelişmekte olan bir sektör olduğundan risk faktörlerini çok iyi analiz ederek akılcı bir yatırım yapmak gerekiyor. Dijital varlıklar üzerinde yatırım yapıldığı takdirde getiri kaçınılmaz olmakla birlikte piyasa ile ilgili farkındalığın gelişmemesi risk unsurlarını beraberinde getiriyor.

1. Özel anahtarı yanlış yerleştirme

Dijital para birimlerinin güvenli bir şekilde muhafaza edilmesi için bir cüzdanın olması gerekiyor. Tüm cüzdanlarda sahibi tarafından kullanılan özel anahtar ve para gönderecek olan göndericilerin kullandığı ortak anahtar yer alıyor. Bu doğrultuda ortak anahtarın yanlış yerleştirilmesi herhangi bir sorun teşkil etmezken özel anahtarın yanlış yerleştirilmesi cüzdanda bulunan dijital varlığın kaybına neden oluyor.

2. Siber Suç

Siber suçların yaşanma olasılığının en yüksek olduğu yer online platformlardır. Siber suç işleyen bilgisayar korsanları kripto para birimi ile ilgili olarak bilinenden çok daha fazlasına hakim yüksek nitelikli geliştiricilerden oluşuyor.

Siber suçlular potansiyel mağdur kişilerin varlıklarını ele geçirmek için sürekli online bir şekilde beklenmedik bir anı kolluyor. Bu nedenle cüzdan ve anahtarların güven altında tutulması gerekiyor.

3. Değişen Piyasa

BTC fiyatı günün her saatinde yükselip düşerek oldukça değişkenlik gösteriyor. Geleneksel piyasanın dijital varlıklara oranla daha az değişkenlik gösterdiği göz önüne alındığında BTC ve türevlerinin daha fazla volatiliteye sahip olduğunun farkında olunması gerekiyor.

4. Düzenleme Yok

Kripto para birimlerinde düzenleme yapabilecek bir yönetim bulunmuyor. Bitcoin gibi dijital varlıklar merkezi olmayan para birimleri olarak biliniyor. Bununla birlikte bazı ülkeler çok katı olmamakla beraber BTCyi düzenlemeye tabii tutmaya çalışıyor. ABD BTCyi yasallaştırarak vergilendirmeye dahil etti. Farklı ülkeler ise farklı düzenleme yoluna gitti.

5. Bir Coine yatırım yapmak

Kripto para birimleri içerisinde yalnızca bir tanesine yoğunlaşmak büyük risk oluşturuyor. Olumlu izlenimlerinden dolayı tercih edilen bir dijital varlığın kayba uğraması sonucu geriye dönüş mümkün olmuyor. Bu nedenle var olan paranın farklı sektörlerde değerlendirilmesi yerinde olacak.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku