Dijital Para Birimleri, Kongrenin Yıllık Savunma Bütçesinde… Trump veto edecek mi?

0 0

 Kongre bütçe tasarısının hem Temsilciler Meclisi hem de Senato önünde görüşülmesinden önce 2021 mali yılı için Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası ile ilgili müzakerelerini bitirme aşamasında.

 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası Savunma Bakanlığı için bütçe yetkilendirmelerini kapsayan ve her yıl kabul edilen büyük bir yasa tasarısıdır. Bu yılki tasarının son taslağı büyük ölçüde hükümetin Para Aklamayı Önleme ve Terörizmin Finansmanına Karşı Mücadele alanındaki çabalarını desteklemeye odaklanıyor.

 Ayrıca yasadışı faaliyetler için kullanılan “kripto para birimlerininin” tanımını dijital para birimini içerecek şekilde genişletiyor.

 Tasarının mimarlarından Senatör Doug Jones “ABDde suçluların anonim paravan şirketlerin arkasına saklanmaları çok kolay” dedi. “Tasarımız mali sistemimize zarar vermek ve yasadışı faaliyetlerini finanse etmek isteyen suçlulara karşı savaşan Amerikan ulusal güvenlik görevlilerine ihtiyaç duydukları araçları sağlıyor.. ” dedi.

 Yasanın 308. maddesinde para birimlerinin tanımlanma biçimi hususunda önemli bir güncelleme yer alıyor. Örneğin kanun “fonlar” kelimesinin “para birimi veya para biriminin yerini alan değer” ile değiştirilmesi gerektiğini söylüyor.

 Dün bir basın açıklamasında Senatör Mark Warner ve yardımcıları yeni düzenlemelerin ve tanımların ” Para Aklamayı Önleme ve Terörizmin Finansmanına Karşı Mücadelede mevcut ve gelecekteki ödeme sistemlerinin dahil edilmesini” bunun da özellikle de “dijital ödemeleri” denetlemek ve daha da ilerletmek anlamına geldiğini açıkladı.

 Başkan Trump Facebook ve Twitter gibi teknoloji şirketlerini kullanıcılarının paylaşımlarından sorumlu tutulmaktan koruyan İletişim Ahlakı Yasasının 230. maddeyi ihlal etmediği sürece savunma tasarısını veto etmekle tehdit ediyor.Buyıl boyunca Trump için bir tartışma noktası oldu. Trump Mayıs ayında 230. maddeyi sınırlandırmaya çalışan bir idari emir imzaladı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku