Dijital para birimi denemesine ilişkin ortak rapor yayınladılar

0 0

Suudi Arabistan ve BAE merkez bankaları dijital para birimi denemesine ilişkin ortak rapor yayınladı

Ortak rapor merkez bankası yetkilileri tarafından yürütülen en umut verici merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çalışmaları arasında yer alıyor

Orta Doğunun en güçlü ekonomilerinden ikisinin merkez bankaları bugün bir yıllık ortak merkez bankası dijital para birimi  projesi hakkında bir rapor yayınladı ve sonuçlar olumlu bir şekilde blok zinciri teknolojisinden bahsediyor.

İlk olarak 2019 yılının Ocak ayında duyurulan Project Aber Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan arasında “CBDC ve DLT (Dağıtık hesap defteri) teknolojilerindeki bilgi birikimine katkıda bulunmak” için tasarlanmış bir “kavram kanıtı” oluşturmayı amaçlayan ortak bir girişimdi.

Böyle bir çalışmada iki merkez bankasının ortak çabası türünün ilk örneği. Rapor bu amaçla “Aber” de isim seçiminin projenin temel misyonuna işaret ettiğini belirtiyor:

“Aber adı seçildi çünkü Arapça” sınırları aşmak “için hem projenin sınır ötesi doğasını yakaladı hem de teknolojinin kullanımı açısından sınırları aşacağını umuyoruz. “

Denemenin kapsamını aşamalı olarak altı farklı ticari bankaya genişleten üç ayrı aşamaya ayrılan rapor projenin güvenliği ve mevcut ödeme sistemlerini çevreleyen sorunları “daha fazla dikkate almaya” zorlamak için gerçek parayla desteklenen bir dijital para birimi kullandığını belirtiyor.

Rapor ikili bir CBDCnin sınır ötesi ödemeler için “yalnızca teknik olarak uygun” olmadığı aynı zamanda CBDClerin “mimari dayanıklılık açısından merkezi ödeme sistemlerine göre önemli gelişme” sunduğu sonucuna varıyor.

Şu ana kadarki en somut CBDC projesi

Nihayetinde Project Aber tüm engelleri ortadan kaldırdı: “Mahremiyet ve merkezi olmama ilgili karmaşık gerekliliklerin yanı sıra merkez bankasının para arzının görünürlüğü ve izlenebilirlik gibi ekonomi risklerini azaltmaya ilişkin gereklilikler de dahil olmak üzere temel gereklilikler karşılandı  “

Rapor mevcut sistemlerin güvenliğini iyileştirmek için DLTyi benimsemek “DLT tabanlı ödeme rayları sunmak” ve gelecekteki Project Aber denemelerinin kapsamını coğrafi olarak daha dağınık ortakları içerecek şekilde genişletmek de dahil olmak üzere araştırma ve politika için bir dizi sonraki adım önermektedir. 

Şu ana kadarki projelerin hiçbiri Project Aber kadar ilerleme gösterememişken diğer merkez bankaları da son aylarda CBDClerin uygulanabilirliğini incelemek için harekete geçti. Son zamanlarda Çin bir dijital yuanı meşrulaştıran düzenleyici kılavuzu yayınladı Birleşik Krallık da benzer şekilde düzenleme taslağı hazırlamaya ve olası bir CBDC hakkında araştırma yapmaya başladı ve Brezilya ekonomi bakanı Güney Amerika süper gücünün bir CBDCye sahip olacağını kesin olarak açıkladı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku