Devletler Kripto Para Birimlerini Yasaklamaya mı Hazırlanıyor?
Devletler Kripto Para Birimlerini Yasaklamaya mı Hazırlanıyor?

Devletler Kripto Para Birimlerini Yasaklamaya mı Hazırlanıyor?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin, Hindistan, Türkiye ve Nijerya’dan son örneklerle çok sayıda hükümet kripto para birimlerini yasaklamaya çalışıyor. Bunu yapmanın nedeni basit: Kripto para birimlerinin merkezi olmayan doğası, eski finansal sistem için bir tehdit oluşturuyor ve teknolojinin kendisi henüz emekleme aşamasında olduğundan, bilgisayar korsanlarını cezbediyor gibi görünüyor. Öyle olsa bile, kriptoyu yasaklamak, bilgisayar korsanlarını veya dolandırıcıları az dahi olsa caydırmaz.

Kripto para birimleri bilgisayar korsanlarını hala cezbediyor

Kripto para biriminin başlangıcından bu yana, bilgisayar korsanları bu para biçimine karşı bir iştah gösterdi. Ödeme alırken anonim olmanın algılanan çekiciliği, tüm kripto para birimleri için bir yenilmezlik havası yarattı. Bununla birlikte, genel Blockchain’lerin hiçbiri mevcut formlarında özel veya anonim olmadığı için bu genellikle yanlış anlaşılır. İşlemler Blockchain’de takma adla kullanılsa da, kullanıcıların bir noktada fiat para birimlerine ya da fiat para birimlerinden dönüştürülmeleri gerekecektir. Bu adımlar genellikle kişinin kimliğinin resmi belgeler aracılığıyla doğrulanmasını, tüm anonimlik ve mahremiyet yönünü ortadan kaldırmayı gerektirir.

Çoğu bilgisayar korsanı, kripto para birimlerinin hem mahremiyetten hem de anonimlikten yoksun olduğunu kabul etse de genel suç oranları nispeten yüksek kalıyor. Güvenlik firması CipherTrace’in bir raporuna göre, 2020’de kripto ile ilgili suçlarda önemli oranda düşüşe rağmen, hala birçok endişe var. Bu nedenle birçok hükümet, bu tür önlemlerin bilgisayar korsanlarını zarar vermekten caydırmasını bekledikleri için kripto para birimlerini yasaklamak istiyor.Yine de bu sonuç pek olası görünmüyor. Fidye yazılımı, kötü amaçlı yazılım ve diğer suç faaliyetleri gibi araçlarla, bilgisayar korsanlarının ödeme alma şeklini değiştirmesi fazla çaba gerektirmez. Kripto para birimleri takma ad sunar, ancak bunu yapan tek ödeme yöntemi değildir.

Bu yöntemler daha fazla gizlilik sunar

Örneğin hediye kartları, bir kişiden diğerine değer aktarmanın uygun ve yasal bir yoludur. Çoğu market, Netflix, iTunes, PaySafeCard ve benzeri dahil olmak üzere çeşitli hizmetler için hediye kartları satar. Her hediye kartının değeri vardır ve çevrimiçi para kazanmak veya dönüştürmek için bir ad gerektirmez. Bu kartlar, özünde, kripto para birimlerinin olabileceğinden çok daha özel ve anonimdir. Bununla birlikte, daha erişilebilir olmaları, onları bilgisayar korsanlarını caydırmak isteyen hükümetler için daha önemli bir sorun haline getiriyor.

Aynı konsept, mobil sağlayıcılar için ön ödemeli kartlar için de geçerlidir. Bu kartlar satın almak için kimlik doğrulaması gerektirmediğinden ve etkinleştirilmesi için bir çek gerektirmediğinden, temelde anonim paralardır. Ön ödemeli mobil kartlar sınır ötesi geçerli olmasa da bir kişiden diğerine değer aktarmanın özel bir yolu olmaya devam ediyor.  Hükümetler bilgisayar korsanlarını caydırmak konusunda ciddiyse, onları mevcut finansal sistemden uzaklaştırmanın bir yolunu da bulmaları gerekecek. Banka hesapları ve ödeme kartları, 2021’de bile çok rahat bir şekilde saldırıya uğrayabilir ve kötüye kullanılabilir. Bilgisayar korsanları ve diğer suçlular, mobil truva atları, sahte uygulamalar, kimlik avı, tuş kaydediciler, ortadaki adam saldırıları dahil olmak üzere çeşitli yollarla bir banka hesabına erişebilir. Bilgisayar korsanlarının para kazanmalarının bir yolu olduğu sürece, ellerindeki farklı seçenekleri kullanmaya devam edeceklerdir.

Devletler Kripto Para Birimlerini Yasaklamaya mı Hazırlanıyor?

Kriptonun ‘suçlu rolünü’ ön perspektifte göstermek

Hükümetler, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerinin çevrimiçi suçun ana nedeni olduğuna şiddetle inanıyor olsa da gerçek genellikle farklıdır. Yakın tarihli bir Chainalysis raporuna göre, kripto piyasasının birleşik işlem hacminin yalnızca %0,34’ü 2020’de yasa dışı faaliyetlerle ilgiliydi. Bu, Bitcoin ve diğer kripto varlıklarında 2019’da kaydedilen %2’den keskin bir düşüş gösteriyor.

Biraz daha derine inildiğinde, fidye yazılımının çevrimiçi suç için en iyi çözüm olmaya devam ettiği ve bunun çok önemli bir tehdit ve sorun olduğu ortaya çıkıyor. COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle artık daha fazla insan evden çalıştığından, hızlı para kazanmak isteyen suçlular için yeni fırsatlar var.

Sonuç: Kripto para yasağı çözüm değil

Kripto para birimlerini yasaklamak isteyen herhangi bir hükümet, birkaç nedenden dolayı başarılı olmayacaktır. Her şeyden önce, hükümetlerin bu ağlar üzerinde hiçbir kontrolü olmadığı ve faaliyetleri kapatmaya baskı yapacak herhangi bir merkezi figür veya CEO bulunmadığından, hükümetlerin harekete geçmesini neredeyse imkânsız hale geldiğinden, insanların kripto birimlerini kullanmasını engellemek mümkün değil. Düzenleyiciler hizmet sağlayıcıları engellemeye çalışabilirler, ancak bu şirketler kripto para birimlerini sürdürmek için mutlaka gerekli değildir.

Ayrıca, bilgisayar korsanlarının ve dolandırıcıların para kazanmak için ellerinde bulunan sayısız seçenek de göz ardı edilmemelidir. Amaç yasadışı faaliyeti önlemekse, geleneksel finansın kötüye kullanılmasıyla mücadele birinci öncelik olmalıdır. Kripto para birimleri, banka ile ilgili hizmet ve ürünlere, ayrıca hediye kartlarına ve diğer takma adlı para biçimlerine kıyasla suçlular için çok daha az bir pazarı temsil ediyor.

“Suçlular kullandığı için” kripto para birimini çökertme girişimleri sahte bir nedene dayanmaktadır. Eğer amaç gerçekten buysa, bir şeyi yasaklamak yerine keşfedilecek farklı yaklaşımlar bulunuyor. Geleneksel finansal sistem olmadan kripto para birimleri kullanılamayacağından, hükümetlerin dikkatlerini nereye odaklaması gerektiği oldukça açıktır. Ne yazık ki hiçbiri, sürdürmeye yardımcı oldukları sistemin bugün çoğu suç faaliyetinde kusurlu olduğunu kabul etmeye istekli görünmüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Devletler Kripto Para Birimlerini Yasaklamaya mı Hazırlanıyor?

Yorumlar kapalı.