Devasa Yatırım Şirketinden Çarpıcı Ethereum ETF’i Hamlesi!

293
Kripto para piyasasındaki en güçlü söylentilerden bir tanesi, 2021 sona ermeden olası bir Ethereum ETF’sinin onaylanması. Yatırım şirketi Kelly, temel varlık performansını izlemek ve Ethereum’a yatırım yapmak isteyen bireysel ve kurumsal yatırımcılar için vadeli kontratlara dayalı Ethereum ETF’i başvurusunda bulundu.

Riskler ve uyarılar

Başvuruya göre SEC ve şirket, Ethereum ve Ethereum vadeli işlem sözleşmelerinin yeni bir varlık sınıfı olduğunu ve bu nedenle varlığın fiyatında hızla düşüşüne yol açabilecek beklenmedik bir piyasa volatilitesinin riskinin bulunduğu konusundan hemfikir. Bu riskten ötürü, fon  tüm yatırımcılarını ilk yatırımlarını yüzde 90’a kadar kaybedebilecekleri konusunda uyaracak. 2018 yılında ETH, değerinin yaklaşık yüzde 90’ının kısa vadede kaybetmişti.
Fon, aynı prensipte çalışan ProShares’in Bitcoin ETF‘sine benzer şekilde vadeli işlem sözleşmelerini takip edecek. Fon, ayrıca, CFTC tarafından tescil edilen emtia borsalarında işlem gören Ethereum vadeli işlemlerini kullanacak. Fon tarafından izlenen her vadeli işlem sözleşmesi nakit olarak ödenecek, bu da vadenin bitiminden sonra sözleşme sahiplerinin varlığın nakit değerini alacağı anlamına geliyor.

Ethereum ETF’si piyasayı nasıl Etkiler?

SEC’in düzenlenmiş vadeli işlem sözleşmelerine bağlı bir ürünü onaylayıp onaylamayacağı tam olarak belli olmasa da Ethereum ETF’i işlemlere açıldığı ilk gün kripto para piyasasına 1 milyar dolardan fazla getiren Bitcoin ETF’si gibi güçlü bir giriş hacmi görebilir. Bununla birlikte vadeli işlemlere dayalı yatırım fonları ile ilgili sorun hala aynı; vadeli işlemlere dayalı fonlara yatırım yapan yatırımcılar, doğrudan yatırımcıların kârını etkileyen ek çevrim maliyetleri ödeme riskini alıyorlar. Güncel hesaplamalara göre, Bitcoin vadeli işlem fonu, merkezi veya merkeziyetsiz borsalar aracılığıyla varlığa yatırım yapmaya kıyasla yıllık yüzde 20’ye kadar düşük performans gösteriyor.

Kriptoarena.com olarak daha önce bildirdiğimizi gibi, Son birkaç yılda Ethereum, ağındaki akıllı sözleşme, güncellemeler açısından en büyük proje haline geldi. Ether’in büyük bir çoğunluğu, arzının yaklaşık yüzde 27’si ağdaki akıllı sözleşmelere yerleştirildi. Akıllı sözleşmelere yerleştirilen coin’lerin ise yüzde 77’si merkeziyetsiz finansta (DeFi) kilitli. Borsalardaki Ether arzı, 2020’nin sonlarında başlayan bir trendle neredeyse üç yılın en düşük seviyesine ulaşıyor. Yılın başında bu oran yüzde 17,3 iken, şu anda toplam Ethereum arzının yalnızca yüzde 12’si borsalarda. Borsalardaki düşük bakiye, yatırımcıların ETH için likidite ve oynaklığı azaltacak satış yapmayı planlamadıklarını gösteriyor.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
Kaynak U.today
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku