DeFi’nin En Büyük Hack Olayı: Altcoin Çakıldı!

78

Popüler metaverse oyunu Axie Infinity (AXS) platformunun kullanıcıları tarafından yoğun bir şekilde kullanılan popüler bir Ethereum (ETH) yan zinciri olan altcoin Ronin (RON), büyük bir saldırıya uğradı. Platformdan 600 milyon doların üzerinde kripto para çalındı.

Altcoin RON, bu olay ile kripto tarihine geçti

Altcoin projesinin geliştiricisi Sky Mavis, sosyal medya platformu Twitter kanalıyla yaptığı açıklamada, hack’in 23 Mart’ta gerçekleştiğini ancak bunu ancak bugün erken saatlerde keşfettiğini açıkladı. Ekibe göre, saldırı, özel anahtarların yardımıyla sahte işlemler yapılarak gerçekleştirildi.. Duyuruya göre, saldırgan 597 milyon dolar ve yaklaşık 26 milyon dolar değerinde USDC olan 173.000’den fazla WETH çaldı.

Kümülatif olarak, bu 622 milyon dolar değerinde altcoin anlamına geliyor. Bu olay, geçen Ağustos ayında gerçekleşen 611 dolarlık Poly Network soygununun önüne geçerek, tarihin en büyük merkeziyetsiz finans (DeFi) hack’i olayı olarak kayıtlara geçti.

Projenin güvenlik önlemleri artırıldı

Rapora göre, para yatırma veya çekmenin doğrulanması için dokuz doğrulayıcı imzadan beşi gerekiyor. Ancak ekip, ‘’bir şekilde saldırgan, Sky Mavis’in dört Ronin Doğrulayıcısı ve Axie DAO tarafından işletilen bir üçüncü taraf doğrulayıcı üzerinde kontrolü ele geçirmeyi başardı” dedi. Ayrıca, doğrulayıcı eşiğini beşten sekize çıkararak gelecekteki saldırıları azaltmak için çalıştığını da açıkladı. Ayrıca ekibin, fonların herhangi birine taşındığında onları bilgilendirmek için kripto borsalarındaki güvenlik ekipleriyle zaten temas halinde olduğu da ortaya çıktı. Aynı zamanda, Ronin Köprüsü geçici olarak durduruldu. Coingecko’dan alınan verilere göre, Axie Infinity’nin yerel altcoin pojesi AXS’ın değeri hızla düştü. Kripto para birimi, son bir saat içinde değerinin yaklaşık yüzde 7’sinden fazlasını kaybetti ve şu anda 64 dolar seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

Altcoin RON topluluğunun üyeleri, hack haberlerine tepki veriyor ve bazıları hack’in nasıl olup da kimsenin farkına varmadan bir haftaya yakın sürdüğünü merak ediyor. Bazıları ise, “yerel varlıkları zincirden zincire taşımanın gidilecek yol olduğunu tavsiyesinde bulundu. Topluluğun diğer üyeleri, bilgisayar korsanının çalınanları iade edip etmeyeceğini veya ekibin kullanıcılarına geri ödeme yapıp yapmayacağını merak etti. Ronin, yüksek gas ücretlerine çözüm üretmek ve işlem hızını artırmak için geçtiğimiz Şubat ayında piyasaya sürülmüştü. Daha fazla altcoin haberi için, www.kriptoarena.com web adresimizi ziyaret edebilirsiniz.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku