3 Kritik Metrik Üçüncü Çeyreğin Parlayan Yıldızının DeFi Olacağını Gösteriyor

37

Merkeziyetsiz Finans (DeFi), Uniswap ve SushiSwap gibi merkezi olmayan borsalar ve Aave ve Compound gibi borç verme protokolleri token kavramına yeni bir boyut eklediğinden, 2021’de kripto para ekosisteminde görülen mükemmel büyümenin büyük bir parçası oldu. Messari’nin DeFi Varlık endeksinden elde edilen veriler, son 30 gün içinde en iyi 10 DeFi tokeninin çoğunluğunun  yüzde 20’den fazla kazandığını  ve yüzde 116’lık bir artışla en çok kazananın Terra (LUNA) olduğunu  gösteriyor. DeFi tokenlerinin gelecekte ivme kazanacağını kanıtlayan üç faktörü şöyle sıralayabiliriz, hızla iyileşen toplam değer kilitlenmesi, merkeziyetsiz borsalar artan işlem hacimleri ve ekosisteme sürekli yeni kullanıcıların eklenmesi.

Kilitlenen toplam değer, tüm zamanların en yüksek seviyesine geri dönüyor

DeFi Llama’dan elde edilen veriler, DeFi platformlarında kilitlenen toplam değerin (TVL) önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 155 milyar dolara yaklaştığını ve rakamın şu anda 140.56 milyar dolar olduğunu gösteriyor. Son 7 gündeki en büyük TVL kazançlarından bazıları Lido (LDO) için yüzde 22 kazanç, token sahiplerinin Ethereum ağında stake etmesine izin veren bir Ether staking protokolü ve bir Binance Smart olan Venus’tw (XVS) yüzde 36 kazanç içeriyor.

Artan bir TVL, yükselen token değerlerinin ve DeFi ekosistemindeki artan aktivite ve mevduatın bir yansımasıdır. Duyarlılıktaki bu artış, geçen ay boyunca Aşırı Korkudan Açgözlülüğe dönen Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi’nde de görüldü.

DEX hacimleri artıyor

DeFi sektörünün toparlanmaya başladığına dair bir başka işaret de, Dune Analytics verilerine göre Temmuz ayının son haftasından bu yana hacmi istikrarlı bir şekilde artan Uniswap liderliğindeki merkeziyetsiz borsalarda (DEX) artan günlük işlem hacmidir. DEX etkinliğindeki artış, Londra hard forkunun uygulanmasından bu yana yükselen bir rakam olan Ethereum ağında bir işlem gerçekleştirmenin artan maliyetine rağmen geldi.


Son düşüş koşulları sırasında, traderlar Ethereum’da DeFi ile ilişkili yüksek işlem maliyetlerini ödemek konusunda daha isteksizdiler, ancak token fiyatlarındaki ani yükseliş, kullanıcıları yükselen yıldızları yakalama umuduyla daha yüksek ücret ortamını cesaretlendirmeye teşvik etti.

Yeni kullanıcı artışı DeFi için somut bir katalizör

DeFi etkinliğinin ve token değerlerinin artmaya devam edebileceğine dair üçüncü bir gösterge, bu sektöre giren kullanıcı sayısının artmasıdır. Dune Analytics’ten elde edilen veriler, DeFi protokolleriyle etkileşime giren benzersiz adresler tarafından hesaplanan yeni kullanıcı sayısının boğa ve ayı piyasası koşullarında arttığını ve şu anda 3.181.408 kullanıcıyla rekor seviyeye ulaştığını gösteriyor.


Yeni kullanıcılar genişleyen DeFi ekosistemiyle etkileşime girdikçe ve geleneksel finansal sistemden kripto ekonomisine fon aktardıkça, çekici getiriler ve protokol yönetimine katılma yeteneği yatırımcının sektöre olan ilgisini artırdıkça token fiyatları yükselmeye devam edebilir. Ethereum’un Londra hard fork, yükselen Ether fiyatıyla daha da şiddetlenen yüksek işlem maliyetleriyle ilgili endişeleri gidermek için çok az şey yaptı ve bu, DeFi’nin geleceğinin hala Polygon ve benzeri rakip ağlar gibi ikinci katman çözümlerinin olduğu yeni bir sınır olduğu anlamına geliyor. Binance Smart Chain ve Cardano pazar paylarını artırmaya çalışabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku