Danimarka, yolsuzlukla mücadelede Blockchain kullanımından yana

0 2

Danimarka hükümetini temsil eden Kalkınma İşbirliği Bakanlığı Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Konferansında (IACC) yolsuzlukla mücadelede nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine dair bir rapor yayınladı.

Rapor Blockchain teknolojisini birçok idarenin derinliklerine işlenen siyasi yolsuzlukla mücadele için dijital bir araç olarak gösteriyor.

Dijitalleşme yardımı ile yolsuzluğu önlemek için yeni araçlar sunuldu. Danimarka hükümeti satın alma ve kamu hizmetleri Blockchain teknolojisi ile dijitalleştirildiğinde finans ve arazi mülkiyeti dağıtımına ilişkin şeffaflığın sağlanabileceğini düşünüyor.

Kalkınma İşbirliği Bakanı Ulla Tørnæs “Dijital teknolojilerle artık yolsuzlukla mücadele için yeni araçlarımız var. Bu rapor ile potansiyel ve ikilemler hakkında bir tartışma başlatmak istiyoruz. Bir yandan muazzam olasılıklar var diğer yandan onlarla birlikte gelen riski de unutmamalıyız” sözlerini kullandı.

Blockchain anonim raporlama ve kitle kaynak kullanımı yoluyla bilgi uçurmak için yeni yollar açıyor.

Örneğin Çin kısa bir süre önce yargıçlarının ve polis yetkililerinin izlenmesini geliştirmek ve yolsuzluğu azaltmak için Blockchain tabanlı sistemleri kullanma planlarını belirledi.

Ayrıca raporda yolsuzlukla mücadelede dijitalleşmenin kullanılmasında kadın ve erkeklerin nasıl etkilendiğine de ayrı bir önem verildi. Gelişen ülkelerdeki kadınların çoğu erkeklerin aksine teknolojiye erişmeyi reddediyor.

Tørnæs “Raporda genel olarak kadınların internet mobil teknoloji ve dijital çözümlere daha az erişimi olduğu için teknoloji kullanımının gelişmekte olan ülkelerdeki erkekler ve kadınlar arasındaki mevcut bölünmeleri nasıl artırabileceğine dair özel bir odak noktası var dedi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku