“Covid-19 Aşısı İçin Bitcoin” Kampanyası Karaborsa da! 

0 0

COVID-19’un mutasyona uğramış en son türünün tüm dünyada hastane yataklarını doldurmasıyla insanların aşı olmak için endişelerinin tavan yapması şaşırtıcı değil. Ancak aşıların uygulanması özellikle henüz birkaç şirketin aşısı onaylandığı için bir gecede olacak bir şey değil. Pek çok insan özellikle yaşlılar ve risk grubundakiler çaresizce en etkili ve güvenilir aşıyı vurulmak için bekliyorlar.

Bu çaresizliğin bir sonucu olarak Hindistanın Karnataka eyaletinde yeni bir “Aşı için Bitcoin” vakası ortaya çıktı. Yerel bir gazete eyaletteki doktorların birçok zengin VIP hastasına Bitcoin karşılığında karaborsadan COVID-19 “aşıları” sattığını bildirdi  

Bu ilginç bir gelişme ama hiç de şaşırtıcı değil. Karaborsa ticareti uzun zamandır hayatımızda ve COVID-19 salgınının ikinci yılına girmesiyle paralel bir ekonomi gelişmek zorunda. Aynı konu biyoetikçi Arthur Caplan tarafından yakın tarihli bir röportajda tekrarlanmıştı.

Bitcoin ve Suç Faaliyetleri

Ancak daha da ilginç olan dünyanın en büyük kripto para biriminin bu tür suç faaliyetleriyle ilişkilendirilmeye devam etmesi. Bu yüzden Bitcoin birçok hükümetin hedefi haline geldi.

Bunu bir düşünün: Chainalysisin 2020 yılı Kripto Suç Raporuna göre “suç faaliyetiyle ilişkili kripto para birimi işlemleri toplam faaliyetin sadece yüzde 11ini temsil ediyor.”  Bu küçük bir yüzde gibi görünse de toplam faaliyetin yüzde 11i 115 milyar dolar değerindeydi.

Hepsi bu değil! Aslında sadece birkaç ay önce Elliptic meşhur karaborsa Silk Road ile bağlantılı 1 milyar dolarlık Bitcoinin hareket halinde olduğunu bildirdi.

Mevcut “Aşılar için Bitcoin” vakası en iyi şekilde fidye yazılımının bir çeşidi olarak tanımlanabilir. Burada insanlar Bitcoinlerinden gasp edilmiyor. Bunun yerine kara borsacılar VIP hastaların dünya çapında 194 milyon cana mal olmuş bir salgın hakkındaki endişelerinden ve korkularında faydalanıyorlar.

Aslında bu hastaların çaresizliği Hindistanda henüz satış için hiçbir COVID-19 aşısının onaylanmadığı gerçeğiyle kanıtlanabilir. Özel Hastaneler ve Huzurevleri Derneği Başkanına göre

“Covid aşısı adaylarından biri yurtdışında onaylansa bile Hindistan vatandaşları hükümetin ürünü Hindistan Genel İlaç Kontrolörü aracılığıyla piyasaya sürmesini beklemelidir.”

Bu Hindistanda bir şey karşılığında dünyanın en büyük kripto para biriminin ilk kez “istenmesi” değil. Sadece birkaç hafta önce aynı eyalette bir çocuk kaçırıldı ve failler 100 BTC fidye talep etti.

ABDde bile Michigan Valisi Whitmerden çalışanlarının güvenliği için 2 milyon dolarlık Bitcoin fidye ödemesi istendi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku