Coinbase CEO’sundan ‘gizli servis’ açıklaması

0 0

Kripto para borsası Coinbasein özellikle Bitcoin gibi blok zincirlerindeki işlemleri izlemek için kullanılan ABD Gizli Servisine Coinbase Analytics yazılımını sattığı ortaya çıktı. 4 yıllık anlaşmanın bedeli 183 bin dolar. Şirket daha önce iki ABD devlet kurumuna lisans vermişti.

“Herkese açık verileri kullanıyoruz”

Coinbase ile Gizli Servis ile 4 yıllık anlaşma sonrasında ortaya çıkan tepkilerin ardından Brian Armstrong açıklama yaptı. Coinbase CEOsu Armstrong şirketinin kripto para birimlerini yasadışı amaçlarla kullananların üzerinden geçmek için yalnızca genel verileri kullandığını vurguladı.

Amstrong “Blockchain analiz yazılımı yeni bir şey değil. Uzun zamandır var. Genellikle kötü aktörleri yakalamak için kripto para birimi işlemlerini izlemek için genel verileri kullanıyor. Buna borsaların mevcut finansal sistemle (banka hesabı bağlantısı para transferi fiat kullanımı vb.) olan ilişkilerini sürdürmek için gereken şartlar ve işlemleri izlemek için Blockchain analiz yazılımının kullanılması da dahil. Mevcut AML yasaları daha iyi olabilirdi ama biz bunları yaratmadık” ifadelerini kullandı.

Coinbase CEOsu şirketin ilk günlerde dışarıdan blockchain analiz hizmetleri sağladığını bir süre çalıştığını ancak daha sonra başka sorunların ortaya çıktığını bu nedenle yazılım oluşturmaya karar verdiklerini belirtti.

CEO böyle bir yazılım yaratmanın maliyetinin yüksek olduğunu ve bu maliyeti karşılamak istediklerini söyledi. Yazılımın başkalarına satılmasının nedeninin altını çizen Armstrong bu tür işbirliklerinin büyüyen kripto para birimi dünyası için önemli olan kolluk kuvvetleriyle ilişkiler kurulmasına da yardımcı olduğunu söyledi.

Kraken CEOsu karşı çıkıyor

Öte yandan Coinbasein rakibi Krakenin CEOsu Jesse Powell borsaların müşterileriyle çıkar çatışması yaşamamak için Coinbase gibi bir hareketten kaçındığını vurguladı. Powell bu tür araçları hükümete satmanın değerleriyle tutarsız olduğunu söylüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku