Coin Metrics: EIP-1559 Ethereum’un Yüksek İşlem Ücretine Çözüm Olmayacak

0 49

Analitik sağlayıcısı Coin Metrics tarafından hazırlanan bir raporda Ethererum işlem ücretleri dünyası araştırıldı ve ücretlerin hala en yüksek seviyelerde olduğunu bununla birlikte yaklaşan ağ yükseltmesinin bile bu sorunu hafifletme ihtimalinin düşük olduğunu belirtti.

Yayınlanan rapora göre, Ethereum’da işlem ücretleri özellikle 2021 yılında tutarlı bir şekilde 10 doların üzerinde yer alıyor. 2017/2018 boğa koşusu ile kıyaslandığında ise o dönem boğanın zirvesinde 5.70 dolar seviyesindeydi. İşlem ücretlerinde yaşanan böyle bir artışın başlıca sebebi olarak artan ETH fiyatları gösteriliyor. 2021 yılında ETH, 2.050 dolar seviyesinden yüzde 19’luk bir düzeltme yaşamasına rağmen, mevcut fiyatı yüzde 125 yükseliş gösterdi. Aynı dönemde Ethereum gas ücretlerinde ise yüzde 532’lik bir artış yaşandı.

Farklı işlem türleri, farklı miktarlarda gas ücreti gerektirir. Örneğin basit bir ERC-20 token transferi, otomatik piyasa yapıcı karmaşık bir akıllı sözleşmeye göre çok daha az miktarda gas kullanır. Bununla birlikte, yüksek gas ücretlerinin temel nedeni olarak DeFi patlamasından ziyade, genel olarak artam işlem sayısı olduğu belirtiliyor.

“Ocak 2020’den bu yana, işlem başına kullanılan gas miktarı düşüş eğilimi gösterdi. Bu, artan işlem karmaşıklığının yüksek işlem ücretlerinden sorumlu olmadığını gösteriyor. “

Ethereum işlemleri şu anda açık artırma usülü gerçekleşiyor. Kısaca kim daha fazla gas ücreti öderse, o kişinin işlemi madenciler tarafında öncelikle olarak ele alınıp, daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.

Yayınlanan rapor, mevcut yüksek ücretlerin, blokların sürekli olarak dolu olduğu ve bu doluluğun yüzde 95 seviyesine kadar yükseldiği 2020 ortalarından beri devam ettiğini ortaya koyuyor. Araştırma, Mart 2021 itibari ile Ethereum bloklarının doluluk oranının yüzde 97-98 civarında olduğunu belirtiyor.

“Dolayısıyla madenciler doğal olarak en yüksek gaz fiyatlarına sahip işlemlere öncelik veriyorlar çünkü bu işlemler kendilerine daha fazla para kazandırıyor.”

Rapor, açık artırma mekanizmasını değiştirmek ve ücretlerin bir kısmını yakmak için tasarlanmış olan ve merakla beklenen EIP-1559 ağ yükseltmesinin, yüksek gas maliyetleri sorununu çözme olasılığının düşük olduğu ve yalnızca ölçeklendirme çözümlerinin gerçekleştirileceği sonucuna varıyor.

“Ethereum blok başına yalnızca birkaç yüz işlemi (ortalama olarak) işleyebiliyorsa, DApp kullanımı artmaya devam ettiği sürece yüksek ücretler olmaya devam edecek.Yüksek rekabet olduğu sürece de gas fiyatları yüksek olmaya devam edecek. “

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku