Çin’in Namlusu Metaverse Üzerinde: Yasak Gelebilir mi?

95
Kripto para ticareti ve madenciliği tamamen yasaklandıktan sonra, Çin hükümeti, şimdi de metaverse sektörünü hedef alabilir.

 Çin’in bir sonraki hedefi metaverse olabilir

Yerel basından elde edilen bilgilere göre, Çinli yetkililer metaverse ve bulut madenciliği dolandırıcılığına karşı bir uyarı yayınladı. Rapor, dolandırıcıların daha fazla insanı cezbetmek için Metaverse terimlerini sık sık kullandıklarını vurguladı. Pekin’in katı kripto para politikalarına rağmen, metaverse Çin’de büyük ilgi gördü. Tencent, NetEase ve Tiktok gibi şirketler ve en büyük teknoloji devlerinden bazıları bu yeni sektörde büyük yatırımlar yaptı. Metaverse’i, temel seviyede birçok bilim kurgu filminde gördüğümüz gerçeklikten kaçış sağlayan ‘sanal bir dünya’ olarak nitelendirilebiliriz

 

2021’de Çinli yetkililer, kripto madenciliğinin yanı sıra kripto para birimlerinin kullanımına genel bir yasak koymak için bir dizi önlemelr aldılar. Sert baskıların bir sonucu olarak, Çin’in Bitcoin madencilik payı Eylül ayında  yüzde 60’ın üzerindeyken neredeyse sıfıra düştü. Metaverse, NFT kavramını sanal dünyaya taşırken, Çinli yetkililer, diğer dijital varlıklara oldukça benzer şekilde baskyı artırabilir. Metaverse ile ilgili artan sayıda dolandırıcılık, yetkililere bu sektöre karşı daha katı politikalar yayınlamaları için somut nedenler verecektir. Çin geçmişte birçok kez kripto para birimlerini yasakladı, ancak pazarın merkeziyetsiz doğası genellikle yasağı aşmak için bir yol sunuyor. Yabancı kripto borsalarının tamamen yasaklanmasının ardından Çinli trader’lar DeFi  ve Dex platformlarını daha sık kullanmaya başladı.

 

Grayscale: trilyon dolarlık bir endüstri haline gelecek

Uzmanlara göre metaverse, bu boğa sezonunda NFT çılgınlığını geride bırakacağa benziyor, çünkü daha fazla ana akım proje yakın gelecekte sanal gerçeklik dünyasına girmeyi hedefliyor. Grayscale tarafından yayınlanan bir araştırma raporu, Metaverse kullanıcılarının sayısının bir buçuk yılda 10 kat arttığını tahmin ediyor. Grayscale raporu ayrıca,  sektörün mevcut oranda gelişmeye devam etmesi halinde, gelecek yıla kadar trilyon dolarlık bir endüstri haline gelebileceği öngörüyor. Aşağıdaki grafik, 2021’in son çeyreğinde yeni zirvelere ulaşan artan sayıda Metaverse cüzdanını gösteriyor.

 

Metaverse Çağı Ufukta: İşte Ön Plana Çıkan 2 Kripto Para!

Kriptoarena.com olarak daha önce bildirdiğimiz gibi, rapor, Metaverse’in erken aşamada olmasına rağmen eğlence ve emlak endüstrisinde büyük bir oyuncu haline geldiğinin altını çiziyor. Metaverse, Facebook’un Web 2.0 için yaptığına oldukça benzer şekilde Web 3.0 için kritik bir rol oynayacak. Rapor, şu ifadelere yer verdi:

Web 2.0 mobil internet, interneti nasıl, nerede, ne zaman ve neden kullandığımızı değiştirdi. Buna karşılık, bu, iş modellerimizi, kültürümüzü ve politikamızı değiştiren kullandığımız ürünleri, hizmetleri ve şirketleri de değiştirdi. Web 3.0 ve Metaverse’in de aynı şeyi yapma potansiyeline sahip olduğunu söyleyebiliriz.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku