Çin’in dijital yuan’ında çok yol katedildi ancak birçok ayrıntı hala karanlıkta

0 0

Çin dijital para çalışmalarına en çok yoğunlaşan ülke olartak anılabilir. Ancak arkasındaki merkez bankası desteğine rağmen Dijital Yuan projesinin kapsamı ve uygulanabilirliği konusunda pekçok soru işareti var.

KAPSAM

Son günlerde Çin’in dijital parasının ABD Dolarının piyasa hakimiyetini hedeflediğine dair raporlar ortaya çıktı. Dijital para aktarım sisteminin SWIFT işlem sisteminin hakimiyetine yönelik bir tehdit oluşturduğundan bahsediliyor. Öte yandan blok zinciri teknolojisinin Dijital Yuan’ın piyasaya dağılmasına nasıl etki edeceği büyük ölçüde belirsiz.

Çinin Blok zinciri Hizmet Ağı veya BSN projesinin arkasındaki Red Date Technologynin CEOsu Yifan He Çin’in merkez bankası dijital parası (CBDC) projesinde blokzinciri teknolojisinin rolünün net olmadığını söyledi.

Red Date Technology CEOsu bu konuda şu ifadeleri kullandı: “Merkez bankası katmanı ve ticari banka katmanı olmak üzere iki katman var. Merkez bankası adı üstünde merkezi bir sistem. Bazı ticari bankalar Dijital Yuanı dolaşıma sokmak için blokzinciri teknolojilerini kullanabilir. Ancak Dijital Yuan piyasaya sürüldüğünde blokzincirinin ne kadar geniş bir şekilde benimseneceği belirsiz.”

DİJİTAL YUANIN AVANTAJLARI VE GİZLİLİĞİ

Çin hükümeti için kripto paranın anonimlik yönü öncelik değil. Dijital Yuan bu nedenle Bitcoin ve diğer altcoinlerin sahip olduğu anonimlik ve gizlilik özelliklerinin çoğuna sahip olmayabilir. Öte yandan Çinli merkez bankacılar kullanıcıların gizliliğini koruma sözü verdi.

Çin Merkez Bankası (PboC) Başkanı Yi Gang geçen yıl Dijital Yuanın banka mevduatları ve bakiyeler gibi ülkenin para arzının bazı kısımlarını değiştirme çabası olmadığını belirtmişti.

Burada ortaya çıkan bir başka soru ise konvertibilite. Çin parası Renminbi’nin küresel piyasalardaki konvertibilitesi Dolar Euro İsviçre Frangı gibi kolay değilk. Dolayısıyla Dijital Yuan’ın uluslararası piyasalarda çok etkili olacağını düşünmek şimdilik naiflik olarak görülebilir.

Bununla birlikte dünyanın her yerine ihracta yapan dünyanın her yerinden ithalat yapabilen Çin’de işletmeler arası işlemlerde Dijital Yuan kullanıldıkça dijital paranın Çinli şirketlerle doğrudan iş yapan uluslararası şirketler için bazı faydaları olabilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku