Çin Merkez Bankası’ndan Kripto Para Sektörüne Demir Yumruk: 11 Şirket Kapatıldı

52

Çin Halk Bankası’nın Shenzhen şubesi, kripto para ticaretine karıştığından şüphelenilen 11 şirketin kapatıldığını duyurdu. Merkez bankası, Shenzhen eyaletinde faaliyet gösteren şirketlerin, ivedi olarak kapatılması için bir bildiri yayınladı.

Çin kripto para sektörüne nefes aldırmıyor

Çin’de kriptto para karşıtlığı son hızıyla devam ederken, Asya devi bu kez sektöre nefes aldırmamaya kararlı. Çin merkezli gazeteci Wu Blockchain şunları söyledi:

Çin Merkez Bankası’nın Shenzhen şubesi geçtiğimiz günlerde yasa dışı kripto para ticareti faaliyetlerine  müdahale başlattı ve yasa dışı kripto faaliyetleri yürüttüğünden şüphelenilen 11 şirketi kapattı.

Yerel raporlar, Çin Merkez Bankası’nın Shenzhen şubesinin Temmuz ayı sonuna kadar yasadışı kripto para ticaretine karıştığından şüphelenilen 46 şirketin listesini hazırladığını öne sürdü. Shenzhen şubesindeki özel departman, yasadışı kripto ticaretine karıştığı tespit edilen şirketleri belirlemek ve kapatmak için oluşturuldu. Banka, döviz mevduat ticaretini ihlal eden tanınmış bir yerel finans sitesin de kapatılmasını istedi. Resmi duyuruda şu ifadelere yer verildi:

Yasa dışı kripto ticareti faaliyetleri tarafımızca yasaklanmıştır ve yasa dışı kripto  para birimi faaliyetleri yürüttüğünden şüphelenilen 11 şirket derhal kapatılacaktır. Döviz mevduat işlemi ihlallerini yaydığından şüphelenilen tanınmış bir yerel finans web sitesinin kapatılması tamamladı ve çevrimiçi döviz ve sınır ötesi hisse senedi ticareti ile ilgili yasa dışı ve suç teşkil eden faaliyetlere ilişkin 8 şirkete daha soruşturma başlatıldı.

 Çin yasaklarından sonra Bitcoin boğa koşusuna başlıyor!

Çin, Mayıs ayında Bitcoin madenciliğinin ortadan kaldırılmasıyla başlayarak katı kripto para politikaları başlattı. O zamanlar Çin, madencilik çiftliklerinin çoğunluğu ülkede  faaliyet gösterdiğinden, Bitcoin madenciliği hashrate’in yüzde 60’ından fazlasını oluşturuyordu. Merkez Bankası, çevresel kaygıları, baskının arkasındaki temel neden  olarak gösterdi. Yetkililer, dijital varlık ticaretine yönelik kripto baskılarını genişletti ve buna dahil olduğu tespit edilen şirketleri yasaklamaya başladı.

Çin Maaşları Dijital Yuan ile Ödemeye Başladı
 

Çin yasakları yeni bir gelişme değil ve  uzun vadede devam edeceğe benziyor. 2017 yılında ülke, ülkedeki tüm kripto borsalarını yasaklarken, 2013 yılında kripto para birimlerinin kullanımını tamamen yasakladı. Çin baskısını genellikle, tarihsel olarak birincisinden daha önemli olduğu kanıtlanmış olan boğa koşusunun ikinci ayağı takip ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku