Çin in dijital para biriminde sona geliniyor

0 0

Çinin merkez bankası olan Çin Halk Bankasının (PBoC) ülkenin dijital para birimini düzenlemeye bir adım daha yakın olduğu belirtiliyor.

Global Timesın Salı günkü rapora göre sektördeki bireylere dayanıyor; Çin Halk Bankası özel şirketlerle birlikte hazırladığı dijital parasının temel işlevlerinin geliştirilmesini tamamladı.

Merkez bankasının dijital yuanın serbest bırakılması için kanunların hazırlanmasını beklediği bildirildi. Adının açıklanmasını istemeyen bir endüstri uzmanı Alipayın son patentlerinin dijital para biriminin dolaşım ödeme ve ihraç dahil temel işlevi etrafında alındığını söyledi.

Çin teknoloji devi Alibabanın mali kolu olan Alipayın bu yılın başlarında Çinin dijital para birimi ile ilgili beş patent yayınladığı söyleniyor. “Patentlerden teknolojik gelişimde ilk adımın temel olarak tamamlandığını görüyoruz” dedi.

Çinin dijital yuanı 2014ten beri projenin bir parçası olarak hazırlandı ancak lansman tarihi henüz bilinmiyor.

Sektör uzmanları ise Çinin dijital parasını koronavirüs krizinin ve ekonomik yavaşlamanın ortasında mümkün olan en kısa sürede ihraç etmesi gerektiğini belirtiyor.

Blockchain Gelişmiş Araştırma Enstitüsü Direktör Yardımcısı Tsinghua Üniversitesi Yangtze Delta Bölge Enstitüsü Cao Yan “Çin negatif bölgeye faiz oranlarını son seçenek olarak azaltmayı düşünüyorsa bu M0 yerine dolaşımdaki dijital para birimidir” dedi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku