Çin Dijital Yuan İçin White Paper Yayınladı! İşte Ayrıntılar!

27

Çin Merkez Bankası (PBOC), bugün yaklaşmakta olan dijital yuan (DCEP) için White Paper yayınladı. Merkez bankası ayrıca yeni dijital para birimine e-CNY diye bir de İngilizce isim verdi.

White paper’ın yayınlanması ne anlama geliyor?

Çin, CBDC geliştirme konusunda ön saflarında yer alıyor ve 2014’te bu konu üzerinde araştırma ve geliştirmeye başladı. Çin merkez bankası, neredeyse iki yıldır çeşitli pilot programlar aracılığıyla perakende piyasalarında dijital yuan için yaygın testler yürütüyor ve White Paper’ın yayınlanması, test aşamasının  sonuna işaret ediyor.

Şimdiye kadar, en üst düzey tasarım, fonksiyon geliştirme ve sistem testi tamamlandığında, Merkez Bankası bazı temsili bölgelerde pilot programlar başlatırken, pilotların istikrarlı, güvenli, yönetilen, yenilikçi ve pratik bir şekilde çalışmasını sağladı. Banka, resmi açıklamasında şunları söyledi:

e-CNY’nin White Paper’ı, ulusal CBDC’nin bankacılık sistemi ve perakende pazarındaki çeşitli kullanım durumlarını ve rolünü özetliyor. Dijital yuan, ülkede yasal bir para birimi olarak kabul edilecek ve perakende ödeme pazarında kilit bir rol oynayacak. Fiziksel RMB ile birlikte var olacak ve ödeme sisteminin belkemiğini oluşturacaktır.

Dijital yuan ve Blockchain teknolojisi

Yaklaşan ulusal dijital yuan merkezileştirilecek ve bankaların temel katman olarak hareket edeceği ve bunun üzerine inşa edilen dijital cüzdanların ikinci katman olarak işlev göreceği iki katmanlı bir teknoloji üzerinde çalışacak. Daha önce, banka, yeni rakam yuan’ın kullanıcıların internet bağlantısı olmadan bile harcamalarına izin vereceğini söylemişti. Merkez bankası, e-CNY’yi istikrarlı bir şekilde daha gelişmiş ve akıllı hale getirmek için gelecekte pilot programlarına devam edecekti.


White Paer, Blockchain’den bahsetmiyor, bu da doğasında merkezi olacağı anlamına geliyor. Bununla birlikte, dijital yuan projesinin eski başkanı olan Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu Bilim ve Teknoloji Denetleme Bürosu müdürü Yao Qian, Ethereum veya Facebook’un Diem kullanımını dışlamadı. Qian, bu tür Blockchain’lerin kullanılmasının doğrudan ihraçlara izin vereceğini söyledi. White Paper, yeni e-CNY’nin akıllı sözleşme ile programlanabilir olacağını ve çeşitli kullanım durumlarını test ettiklerini ortaya koydu. Ayrıca, araştırma komitesinin, iyileştirilmesi gereken akıllı sözleşmelerle zaten bazı güvenlik açıklarıyla karşılaştığını da ortaya koydu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku