Çin devlet başkanından G20 zirvesinde dijital para çağrısı

0 0

Çin devlet başkanı Xi Jinping G20 toplantısında COVID-19 salgınının ardından küresel ekonominin geleceğini ele alan geniş kapsamlı bir konuşmada grubun merkez bankası dijital para birimleri konusunda “açık ve uzlaşmacı bir tutum” benimsemesi gerektiğini belirtti.

Çinin DC / EP olarak adlandırılan kendi dijital para sistemini başlatmanın eşiğinde olduğu göz önüne alındığında Xinin 21 Kasımdaki sözleri dikkate değer. 

Xi Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir tutanağa göre “dijital ekonominin sağlam gelişimi” bağlamında merkez bankası dijital paralara atıfta bulundu.

Xi “G20 … merkez bankası dijital para birimleri için standartları ve ilkeleri geliştirmeyi açık ve uzlaşmacı bir tavırla tartışmalı ve uluslararası para sisteminin geliştirilmesi için kolektif olarak bastırırken her tür risk ve zorluğu düzgün bir şekilde ele almalıdır” dedi.

Çin devlet başkanı daha önce ülkeyi blockchain teknolojisinin kamu sektörü uygulamasında “lider konum” almaya çağırdı. Bu arada Çinin kripto para birimi sektörü bu haftanın başlarında bildirildiği üzere kara para aklama konusunda daha geniş bir baskıya maruz kaldı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku