Cayman Adaları, sanal varlık hizmet sağlayıcıları için düzenlemeler getiriyor

0 0

Cayman Adaları Hükümeti Finansal Hizmetler Bakanlığı sanal varlık hizmet sağlayıcıları veya VASPler için düzenleyici bir çerçeve başlattığını duyurdu.

Bakanlık 31 Ekim tarihli bir basın açıklamasında bu hareketin ülkenin “sanal varlıklarla bir işletme olarak ilgilenen kişi ve kuruluşları düzenleme ve cezbetme yeteneğini” güçlendirdiğini iddia etti.

Uygulamanın halihazırda devam etmekte olan ilk aşaması Kara Para Aklamanın Önlenmesi ve Terörizmin Finansmanına Karşı Mücadele kurallarına uyum ve bunların uygulanmasına odaklanmaktadır.

Yeni çerçeve Mali Eylem Görev Gücünün 2019da kabul ettiği güncellenmiş tavsiyeleri içeriyor.

Bu öneriler VASPlerin işlemlerin yaratıcısı ve yararlanıcısı hakkında kişisel verileri toplamasını ve paylaşmasını gerektiren tartışmalı “seyahat kuralı” nı içeriyordu.

Mevcut VASPlerin ve pazara yeni girenlerin global AML / CFT standartlarına uygunluklarını kanıtlamak için Cayman Adaları Para Otoritesine kaydolmaları gerekecek.

Cayman’ın AML / CFT rejimi yakın tarihli bir Karşılıklı Değerlendirme Raporunun ardından şu anda hem FATF hem de Karayipler Mali Eylem Görev Gücü tarafından inceleniyor.

VASP çerçevesi Kasım ayında yapılması gereken CFATF yeniden derecelendirmesinden önce değerlendirmeye sunulacaktır. FATF incelemesinin bulgularının 2021 1. Çeyrek sonunda gerçekleşmesi bekleniyor.

Çerçeve uygulamasının ikinci aşaması “lisanslama gereksinimleri ve ihtiyatlı denetimi” içerecek ve Haziran 2021de yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Geçen ay Cayman Adaları ABnin vergi cenneti kara listesinden çıkarıldı ve finans çevrelerindeki imajını iyileştirmek için ciddi çabalar harcıyor gibi görünüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku