Buzdağı…

0 0

Yaklaşık 2 hafta önce Dünya Sağlık Örgütü koronavirüsle ilgili buzdağı benzetmesi yapmış buzdağının altını henüz bilmiyoruz demeye getirmişti. Piyasalar umursuyor gibi görünmüyordu. Ta ki geçen hafta salı gününe kadar. Geçen hafta tablo ağırlaşmaya başladı ve piyasalar altı boş iyimserlikten uyandı. Dünya Sağlık Örgütü bugün küresel salgından bahsediliyor.

Salgın 32 ülkeye yayılmış durumda. Fakat daha can sıkıcı bir şey var. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) sözcüsü Margaret Harris “net bir epidemiyolojik bağı olmayan bazı vakalar görüyoruz” diyor Çine seyahat etmeyen insanlarda ortaya çıkan enfeksiyonlar virüsün nasıl yayıldığının net olmadığı gösteriyor. Son olarak DSÖ “Global bir salgının  önünü kesmek için çok az zaman kaldı” uyarısını yaptı.

Çin Politbürosu salgınla henüz baş edilemediğini itiraf etti

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping salgının “hala acımasız ve karmaşık” durumda olduğunu bildirdi. Şi salgının kendileri için bir “kriz ve büyük bir sınav” olduğunu belirterek hastalığın Komünist Partinin 1949da iktidara geldiğinden bu yana en hızlı yayılan ve en zor önlenen ve kontrol altına alınan acil sağlık durumu olduğunu ifade etti.

Güney Kore Çin’den sonra en virüslü ülke. Pazar günü yaptığı açıklamada ülkenin kaydettiği vaka sayısı 602 kişi olarak açıklandı. Güney Korede Pazar günü Cumhurbaşkanı Moon Jaein ülkenin virüs uyarı sistemini en üst seviyeye çıkardı ve “benzeri görülmemiş güçlü bir tepki” gerektiren ciddi bir durum olarak nitelendirdi. Hükümet her an yurt içi seyahati kısıtlayan ve kamu faaliyetlerini yasaklayan politikalar yürürlüğe koyabilir.

İran sağlık bakanlığı Pazar günü ülkede onaylanan 43 vakanın sekizinci koronavirüs kaynaklı ölümünü doğruladı. Bakanlık koronavirüs benzeri semptomları olan en az 785 kişinin incelendiğini söyledi.

Pakistan’da günde yaklaşık 500 kişi İrana geçiyor. Son durumda yolcular Pakistan makamları tarafından sınıra yaklaştıkça geri çevriliyor. Pakistan İran ile olan toprak sınırını kapattığını söyledi. Pakistan gibi ülkelerin virüsle nasıl başedeceği bambaşka bir soru.

Korku Avrupaya’da sıçradı.

İtalyada Lombardiya. Belediye başkanı şehrin okullarını bir haftalığına kapattı ve bölgedeki 50.000den fazla kişiye kasabalarını terk etmemesi söylendi.
İran Iraktaki hac yerlerine yapılan tüm seyahatleri askıya aldı ve yetkililer insanlardan salgının kaynağı gibi görünen merkezi şehir olan Kumu terk etmemelerini istedi.

Yani durum iyi değil. Piyasalar da bu duruma uyanmaya başladı.

Altın 4 günde 63 dolar yükseldi.

Borsalarda şimdilik büyük kayıplar yok ama büyük borsalarda haftalık bazda %1’lerin üzerinde kayıplar var.

Bu hafta piyasalar için zor geçecek.

Hong Kong Üniversitesinden Peiris “bu hastalık ile bu buzdağına sahip olduğumuz neredeyse kesin bilmediğimiz şey bu buzdağının ne kadar büyük olduğu.”
Umarım o buzdağı göründüğü kadarla kalır.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku