Bu Ülkede Bitcoin (BTC) 71.000 Dolardan İşlem Görüyor!

0 8

Nijerya bankalarının kripto para borsalarına hizmet vermesine yönelik uygulanan son yasağın ardından Bitcoin’in ülkedeki fiyatı kontrolden çıktı.

Nijerya Merkez Bankası’nın tüm düzenlenmiş finans kurumlarının ülkedeki kripto para borsalarına hizmet vermesini yasaklamasından bu yana yaklaşık 11 gün geçti. Sert cezala ile yüzleşme riski altında kalan tüm banka ve kurumlar kripto para ile ilgili firmaların hesaplarını derhal kapatmaya yönlendirildi.

Tartışmalı hareketin ardından Google Trends’den alınan en son verilere göre Nijerya’da Bitcoin’e  olan kamu ilgisi diğer ülkeleri geride bırakmaya devam ediyor. Bitcoin’in fiyatı an itibariyle yüzde 36’lık daha yüksek bir fiyattan işlem görüyor.

Prim Cointelegraphın fiyat endeksinde hesaplanan 51.314 dolarlık ortalama spot piyasa fiyatına kıyasla Bitcoin başına 71.150 dolarlık bir fiyat etiketine dönüşüyor. Prim ayrıca şu anda küresel olarak bir sonraki en büyük beş primle karşılaştırılamaz: Güney Afrikada yüzde 324 ve Arjantin Peru Malezya ve Vietnamda yüzde 1 ila yüzde 3.

Bitcoin Yasağı

Blockchain.com Ağustos 2020de Nijeryanın o yılın Nisan ayından bu yana platformunda en iyi performans gösteren ülke olduğunu ortaya koyan bir rapor yayınladı. O sırada Google Trendler Bitcoine yönelik küresel arama ilgisi açısından ülkenin en üst sırada olduğunu yansıtıyordu.

Nijerya’nın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu merkez bankası yasağının sonuçlarını gerekçe göstererek geçen hafta kripto firmaları için planlanan düzenleyici korumalı alanı durdurdu.

Nijerya senatörü Sani Musa 11 Şubat’taki Senato genel kurulunda Bitcoin’in ulusal itibari para birimi olan naira için önemli bir tehdit oluşturduğuna dikkat çekti. Milletvekilleri yasağın amacının kara para aklama ve suç örgütlerinin finansmanını kesmek olduğunu ifade ettiler. 

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku