Bu İki Önemli Olay Bitcoin (BTC) Yatırımcısını Etkiliyor

0 53

2021, Bitcoin (BTC) ve buna bağlı olarak daha büyük kripto para piyasası için çok önemli bir yıl. Bitcoin, son zamanlarda benimsenme açısından uzun bir yol kaydetti. 2020-21 boğa koşusu, Bitcoin’in yatırımcı tabanını etkileyecek çok önemli iki olayı öngördü.

Bu olaylardan birincisi, kurumsal ve geleneksel çevrelerden gelen ilginin artmasıyla birlikte yaşanan kurumsal yatırımlardaki artış oldu. Bunu duruma, Bitcoin’in fiyatı da ivedi olarak yanıt verdi. Bu yıl ayrıca, BTC’nin S&P 500 ile olan ilişkisi ve altının son birkaç ay içinde kendi evrimini geçirmiş olması gibi bir çok gelişmeye daha tanık oldu.

2021’in ilk çeyreğinin sonlarına yaklaşmamız ile birlikte, Bitcoin’in fiyatı ve değer varlık deposu olarak performansları son derece olumlu bir tablo sergilemekte, bu durum da parakende ve kurumsal yatırımcılarda bir artışa neden olmaya devam etmektedir. Piyasa verilerine göre, fiyat değerlendirilmesi açısından son 8 yılın en iyi 1’inci çeyreğini yaşadığımız söylenebilir.

Aynı zaman diliminde yaşananiki gelişme, BTC’nin fiyatının artmasını sağladı; bu gelişmelerden birincisi, Tesla’nın BTC’ye yaptığı yatırım ve ikincisi ise BNY Mellon’un, BTC ve diğer kripto varlıkları için entegre hizmetlerini duyurması oldu.

Yine 2021’in ilk çeyreğinde Bitcoin, Vadeli İşlemlerin Açık Pozisyon Seviyelelerinin, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gördü. Bu durum CoinMetrics tarafından sağlanan verilere göre, varlığın uzun vadede büyümesine sağlayan iki önemli faktör olarak görüldü.

Rapor şunları belirtti: “Piyasaya akan yeni parayla birlikte BTC vadeli işlemlerinin açık pozisyon seviyeleri, her iki büyük satıştan önce tüm zamanların en yüksek seviyesine vurdu. Kısa vadede sancılı olsa da, bu satışlar bazı aşırı kaldıraçlı pozisyonların kapanmasına yardımcı olarak, daha fazla büyümenin yolunu açtı.”

Bunu takiben, kripto para birimi son üç ayda pozitif bir fiyat eğilimi sürdürmeyi başardı. Hatta, Bitcoin’in geleneksel finans piyasasındaki yakın rakipleri bile kral coin’le ilişkilerine ince bir ayar vermişler gibi görünüyor. Bitcoin, S&P gibi varlık sınıflarıyla yüksek bir korelasyon sürdürdü ve bunun sayesinde artık çok daha fazla bağımsızlığa sahip.

İlişkideki bu değişiklik, Altın BTC korelasyonuna bakıldığında da belirgindi. CoinMetrics’in verileri, BTC’nin altınla korelasyonundaki değişimin, Mart’ta biraz toparlanmasına rağmen “daha da sert bir düşüş” yaşadığını gösteriyordu.Bu durum, “Bitcoin dijital altındır” düşüncesinin ivme kazanmasıyla, BTC’nin altının pazar payını yemesine yol açtı.

Önümüzdeki aylarda ve 2021’in geri kalan dörtte üçünde, konu geleneksel varlıklara geldiğinde, Bitcoin’in korelasyonunun daha da düştüğünü görebiliriz. BTC piyasasının diğer varlıklara kıyasla sahip olduğu özerklik nedeniyle, bunun kurumsal yatırımcıların güvenini arttırması muhtemeldir. Fiyat tahmin modellerinin öngörülen değerler; coin’in 61.700 dolarlık ATH’sini geçmek için yeterli ivme bulmasıyla kısa sürede gerçekleşebilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku