Bu Borsada Bitcoin Fiyatı 39 Bin Doları Gördü!

Bu Borsada Bitcoin Fiyatı 39 Bin Doları Gördü!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasasında yükseliş devam ederken, lider kripto para birimi Bitcoin fiyatının yükselmesiyle beraber Nijerya’da bir kripto para borsasında Bitcoin fiyatı 39 bin doları gördü! İşte detaylar…

Nijerya’da Bitcoin fiyatı 39 bin dolar seviyelerine çıktı!

Dünya genelinde kripto para benimsenmesi yükselirken, Nijerya’da Bitcoin fiyatı, merkez bankasının vatandaşlarını dijital paraya yönlendirmeye yönelik devam eden çabaları arasında piyasa seviyelerinin oldukça üzerine fırladı. Bu yazının yazıldığı sırada, Nijeryalı kripto borsası NairaEX’te 1 BTC’nin fiyatı şu anda 17,8 milyon Naira, yani 38.792 dolar seviyelerine denk geliyor.

Anlık olarak, yaklaşık 23.700 dolar olan Bitcoin’in mevcut piyasa fiyatının yüzde 60’ından fazlasını temsil ediyor. Nijerya Merkez Bankası, nakitsiz bir topluma geçişini hızlandırmak için devam eden bir çabanın ortasında ATM’den nakit çekme işlemlerine sınırlamalar getirmeye devam ederken geldi.

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son 30 günlük süreçte yüzde 42 değer kazandı. Son bir haftalık süreç içerisinde ise yüzde 4.3 değer kazan BTC, anlık olarak 23.732 dolardan işlem görüyor.

Nijerya Merkez Bankası yeni gelişmeler sundu!

Bu ayın başlarında, merkez bankası Aralık ayında yaptığı duyurunun ardından nakit çekme limiti getirdi. 9 Ocak itibariyle, vatandaşların bankamatiklerden günde en fazla 20.000 NGN (yaklaşık 43,50 dolar) çekmesine izin verildi ve limit 100.000 NGN (yaklaşık 217 dolar) idi. Hareket ayrıca, enflasyonu ve kara para aklamayı azaltmak amacıyla yeni Naira banknotlarının tedavüle girmesinden sadece birkaç gün önce geldi. Merkez bankası, Nijeryalıların eski yüksek mezhepli banknotlarını yeni para birimiyle değiştirmeleri için 24 Ocak’a kadar bir süre verdi.

Birçok Bitcoin Öngörüsü Çıkan Analist: Sıradaki Bu!

Ancak, insanlar son teslim tarihini karşılamak için yeterli zaman olmadığı yönündeki şikayetler üzerine uzun kuyruklar oluşturdu. 29 Ocak tarihli raporlara göre merkez bankası şimdi bu süreyi 10 Şubat’a kadar uzattı. Nijerya’da Bitcoin fiyatı için bu artış ilk kez artması yaşanmıyor. Şubat 2021’de merkez bankası, denetime tabi finans kurumlarının ülkedeki kripto para borsalarına hizmet vermesini yasakladı. Bu, Bitcoin fiyatını o sırada yüzde 36’ya kadar çıkardı.

Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere Google Trends’e göre Bitcoin’e olan son ilgi, Nijerya’nın Bitcoin web aramalarında lider ülke haline geldiğini de gördü.

Bununla beraber 26 Ocak tarihli bir Reuters açıklamasına göre, Nijerya Merkez Bankası’nın MasterCard ve Visa gibi yabancı kartlara rakip olmak için yerel bir kart programı başlattığını bildirdi. “AfriGo” kart planı, Nijeryalıların banka kartı hizmetlerine daha iyi erişmelerini sağlamak ve genellikle pahalı olan yabancı kart ücretlerini ve değişim maliyetlerini atlatmak için tasarlandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Borsada Bitcoin Fiyatı 39 Bin Doları Gördü!