Bu Altcoin Hacklendi ve Fiyat Adeta Çöktü!

Bu Altcoin Hacklendi ve Fiyat Adeta Çöktü!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasası geçtiğimiz yıldan bu yana DeFi projelerinin hacklenmesiyle beraber sarsılmaya devam ediyor. Son olarak bu popüler altcoin projesi, yaşadığı hack saldırısının ardından fiyatında büyük bir çöküş gördü! Proje üzerindeki kayıp yüzde 50’yi aştı! İşte detaylar…

Kripto para piyasası bir DeFi saldırısıyla daha karşı karşıya!

Kripto endüstrisinde hack olayları devam ediyor. Euler Finance’ın yerel token’ı EUL, platformun yaşadığı son hack saldırısıyla beraber yüzde 50’nin üzerinde bir değer kaybı yaşayarak çöküşe geçti. Kripto topluluğu, akıllı sözleşmeleri denetleyen bir firma olan BlockSec tarafından saldırıya karşı uyarıldı. Önde gelen DeFi projesi, Coinbase, Jump ve FTX gibi büyük isimlerin yer aldığı bir finansman turundan bir yıl sonra gerçekleşen dört işlemde 177 milyon doları aşkın zarara uğradı. BlockSec tarafından saldırıya karşı uyarılan altcoin projesi, başlangıçta 8 milyon dolarlık bir hırsızlıktan şüpheleniyordu. Analizlere yapılan ayrıntılı bir bakış, en az 177 milyon dolarlık zararı ortaya çıkarıyor.

Kriptoarena.com olarak geçtiğimiz yıllarda aktardığımız üzere lansmanında iflas eden borsa FTX, dev kripto para borsası Coinbase ve Jump Crypto gibi öncü şirketlerin önderliğinde işlemlerine başlayan proje, bu hack saldırısıyla resmen sarsıldı.

BlockSec verilerine göre platform üzerinden saldırganlar Dai (DAI), Wrapped Bitcoin (WBTC), Staked Ethereum (sETH) ve USDC token’larını çaldı. 177 milyon dolarlık bir hırsızlığa adım atan saldırganlar hakkında ortaya atılan veriler ise DAI’den 43 milyon, Wrapped Ethereum’da (wETH) 93 bini aşan token çalındığını ortaya koyuyor.

Platformun yerel token’ı altcoin EUL, yüzde 50’nin üzerinde düştü!

IntoTheBlock verileri ise Eylül 2022’de Euler Finance için bir risk izleme panosu oluşturduğunu gösteriyor. DeFi ekosistemi, sürdürülebilirliğini sağlamak için risk yönetimi ve erken tehdit tespiti gerektirmeye devam ediyor. Borç verme protokolüne yönelik saldırı haberi patlak verdikten sonra, platformun yerel token’ı EUL yüzde 50’nin üzerinde düşerek birkaç saat içinde 6,14 dolardan 3.09 dolara düştü. Kripto uzmanı ZachXBT, saldırıya uğramış fonları kurtarma şansının düşük olduğunu tahmin ediyor ve saldırıyı “black hat” olarak nitelendiriyor. Blackhat genelde kötü amaçlı hackerlara takılan bir lakap olarak karşımıza çıkıyor.

Uzman, saldırganın adresini, saldırganın daha sonra Tornado mikserine para yatırdığı Binance Smart Chain’deki bir protokolün daha önceki bir istismarına bağladı. Bu durum, kullanıcılarına bir soruşturmanın sürdüğüne dair güvence veren Euler Finance ekibi için zorluk teşkil ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Altcoin Hacklendi ve Fiyat Adeta Çöktü!