Bridgewater Raporu: Bu Gerçekleşirse Bitcoin in (BTC) Fiyatı 85 Bin Dolar Olabilir 

0 0

Yatırımcıların altın varlıklarının bir kısmını kripto para birimine taşıdıkları varsayımsal bir senaryoyu araştıran Bridgewater Association analistleri bunun varlığın fiyatını önemli ölçüde artıracağı sonucuna vardı.

Rapor Bitcoin ve bireysel altın birikimlerinin birleşik piyasa değerinin yarısının Bitcoine (yaklaşık 1.6 trilyon dolar) tahsis edildiği varsayıldığında Bitcoinin fiyatı 85 bin dolara yükseleceğini ortaya koydu. 

İlginç bir şekilde bu fiyat tahmini son dönemdeki diğer bazı finans kurumlarından çok daha az bir rakam. Citibank Bitcoin için 318 bin dolar JPMorgan ise 186 bin dolar tahmininde bulunmuştu.   

Kurumun Analistleri: “Gerçekte tahminlerimiz ihtiyatlı olabilir çünkü bu boyuttaki akışlar Bitcoinin gerçek fiyatını daha da yükselten bir arz sıkışıklığına ve refleksiviteye yol açabilir.” dedi. 

Raporun Diğer Önemli Bulguları 

Bridgewater’ın analizi ayrıca kurumsal katılım kapsamının daha büyük geleneksel kurumsal yatırımcılar yerine hala çoğunlukla daha küçük şirketler koruma fonları ve aile ofisleri düzeyinde olduğunu buldu. Bunun nedeni Bitcoini tutmak isteyen büyük kurumlar için yapısal ve operasyonel zorlukların hala devam etmesi.

Düzenleyici eksikliğinin yanı sıra kurumlar için temel bir zorluk piyasayı istikrarsızlaştırmadan işlemlerin yapılabilmesi için gereken likidite olmaya devam ediyor.

Araştırma ayrıca Bitcoinin likiditesinin tüm zamanların en yüksek seviyesinde olmasına rağmen diğer varlık sınıflarına kıyasla hala küçük kaldığını gösterdi.

Aslında Bridgewaterın “gerçek likidite” kaynağı olduğuna inandığı kaynaklardan gelen hacmi değerlendirirken bildirilen borsa hacimleriyle vurgulanan belirgin patlamaya rağmen hacim çoğunlukla sabit kaldı.

Bu eğilim Bitcoinin sabit miktarı ve küçük vadeli işlemler piyasası göz önüne alındığında bugünkü likiditesinin çoğunlukla fiyatının bir fonksiyonu olduğunu kanıtlıyor.

İyi haber şu ki daha büyük kurumlar bu hamleleri yapacak araçlara sahip olmayabilirken varlık tahsislerinde küçük değişiklikler yapan nispeten az sayıda yatırımcı şu anda Bitcoin piyasasında büyük bir etkiye sahip olabilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku