Brezilya Merkez Bankası Başkanı: 2022 de Dijital Real’ gelecek

0 2

Brezilya Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto Bloomberg TVye verdiği röportajda bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) Brezilyanın bankacılık sistemini modernize etme çabalarının doruk noktası olacağını söyledi.

Brezilya Merkez Bankası dijital para alanında projeler yürüten birkaç merkez bankasından biri.

Neto 2019da göreve geldiğinde yaptığı açıklamada güçlü bir merkez bankası liderliğinin yenilik için alan yarattığını söyledi. Bu görüş Brezilya finansal sistemini modernize etmeyi ve rekabeti teşvik etmeyi amaçlayan bir politika paketini gündeme getirdi. Bu pakette Netonun bankanın Kasım’da hayata geçirmeyi beklediğini söylediği anında ödeme sistemini de içeriyor. Neto bu sistemin rekabeti teşvik eden diğer politikalarla birlikte Brezilyada bir “açık bankacılık sistemi” yaratacağını söyledi.

Neto’ya göre ülkenin dijital para birimine geçmeden önce düşünceyi desteklemesi ve bakış açısını değiştirmesi gerekiyor. Bu da “uluslararasılaştırma” ve Brezilya Reali’ni dönüştürülebilir bir para birimi haline getirmeyi içeriyor.

Neto; “Bence neden dijital para birimi neden değil sonuç. Buna sahip olmanız için etkin ve birlikte çalışabilir bir anlık ödeme sistemine sahip olmanız rekabet ve güvenilirliği olan açık bir sisteme sahip olmanız dönüştürülebilir ve uluslararası bir para birimine sahip olmanız gerekiyor. İşte o zaman dijital bir para birimine sahip olmak için gerekli tüm malzemeleri elde etmiş olursunuz” dedi.

Neto bankanın önümüzdeki iki yıl içinde dijital para birimini çıkarmak için uygun şartlara sahip olmayı beklediğini söyledi.

Brezilya’nın 2022’de çıkaracağı CBDC Çinin Dijital Yuanının piyasaya sürülmesiyle aynı zamana denk gelebilir. Çin Merkez Bankası (PBOC) bu yılın başlarında 2022 Kış Olimpiyatlarında Dijital Yuan’ın kullanıma hazır olabileceğini duyurdu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku