BOE, Merkez Bankası Dijital Para Birimi yuvarlak masa toplantısına katılıyor

0 0

İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) 2020 ajandasında merkez bankası dijital parası araştırmasının önemli yer kapladığı görülüyor.

İngiltere Merkez Bankası 19 Ağustos’ta merkez bankası dijital para birimleri (CBDCler) ve bunların olası altyapı tasarımlarının tartışılacağı önemli bir toplantıya katılacak.

Küresel merkez bankacılığı düşünce kuruluşu Resmi Para ve Finansal Kurumlar Forumunun (OMFIF) ev sahipliğinde 19 Ağustosta düzenlenecek yuvarlak masa toplantısına BoEnin kıdemli fintech uzmanı Simon Scorer katılacak. Toplantıya katılacak olan diğer kurumlar arasında İsviçre Ulusal Bankası Macaristan Merkez Bankası (Magyar Nemzeti Bank) ve ING Nederland bulunuyor. Diğer yandan kurumsal odaklı blok zinciri platformu Cypheriumun CEOsu Sky Guo da toplantıya katılacak.

Toplantının ana odağı blok zincir teknolojisinin CBDCler için hangi modellerde fayda sağlayabileceği olacak. Tartışılacak yöntemler “programlanabilir para” tasarımlarında olduğu akıllı sözleşmelerin kullanımını ve ulusal/uluslararası çalışabilir blok zinciri ağları modellerini içeriyor.

Cypherium CEOsu Sky Guo zamanın CBDCler için altyapı modellerinin avantajlarını ve dezavantajlarını özellikle de bu araçların birbirleriyle nasıl etkileşime gireceği ve çalışacağıyla ilgili tartışmaları yapma zamanı olduğunu söyledi.

Yuvarlak masa toplantısında; BoE kıdemli finansal teknoloji uzmanı Simon Scorer Magyar Nemzeti Bank Dijital Başkanı (CDO) Anko Szombati ING blok zinciri ekibinden bilişim teknolojisi uzmanı Cees Van Wijk ve İsviçre Ulusal Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Thomas Moser kurumlarının CBDC araştırmalarından elde ettiği bulguları sunacak.

BoE geçen Mart’ta hızla değişen ödeme ortamını ve CBDClerin bankanın parasal ve finansal istikrarı yönetme görevini desteklemedeki potansiyel rolünü analiz eden bir araştırma belgesi yayımladı.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey bu yıl görevi Carney’den devralmasından kısa bir süre önce Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto para birimleriyle ilgili şüphelerini dile getirerek yatırımcıları bu tip varlıklara yatırımı seçerlerse tüm paralarını “kaybetmeye” hazır olmaları gerektiğini söylemişti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku