Bloomber analizi: Boğalar bu sefer rallinin farklı olduğunu söylüyor

0 0

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre dünyanın en büyük dijital varlığı Pazartesi günü yüzde 72 artışla 19.57747 ABD dolarına yükseldi ve bu yılki artışı yüzde 150nin üzerine çıkardı. Bitcoin küresel finansal çöküşün ardından bilinmeyen bir yazılım geliştiricisi tarafından 2008in sonlarında piyasaya sürülmesinden sonra birkaç yıl boyunca birkaç sentten işlem görmüştü.

Yakın zamandaki ilerlemesinin nedenlerinden biri olarak kurumsal katılımı belirten eToro ticaret platformu ABD genel müdürü Guy Hirsch “Bitcoinin anı geldi” dedi. “Bu rallinin hala gidecek uzun bir yolu olabilir.”

Bitcoin ve hayranları için bu aşırı volatilite dönemleri ile geçen on yıllık bir zaman diliminde çok önemli bir olay. Token Aralık 2017de büyük bir sevinç içinde b 19.511 ABD Dolara ulaştı ancak ertesi yıl  yüzde 70 değer kaybetti.

Bazı yönlerden 2020 Bitcoin’in geri dönüşü için verimli bir zemin oluşturdu; küresel merkez bankaları borçlanma oranlarını artırdı ve Covid-19 salgını nedeniyle olağanüstü teşvik sağladı.

Destekçiler enflasyon çoğunlukla sessiz kalsa da Bitcoinin bir servet deposu olduğu fikrini desteklemek için para basımı anlatısını ele aldılar. Yine de Paul Tudor Jones da dahil olmak üzere önde gelen yatırımcılar kripto para birimini merkez bankası ve hükümet eylemlerine karşı bir koruma olarak satın aldıklarını söyledi.

En son fiyat artışına rağmen Bitcoinin mülkiyeti ilk benimseyenlerden bazıları olan az sayıda yatırımcının elinde yoğunlaşmaya devam ediyor. Araştırmacı Flipside Cryptoya göre kripto para biriminin blok zinciri üzerinde izlenebilen anonim sahiplik hesaplarının yaklaşık yüzde 2si dijital varlığın yüzde 95ini kontrol ediyor.

Fidelity Investmentsin bu yılın başlarında bir Bitcoin fonu başlatmasıyla göze çarpan kazançlarla birlikte geleneksel finans firmaları artan kurumsal talepten yararlanmaya çalıştı. PayPal Holdings Inc.in Ekim ayında müşterilerin kripto para birimlerini kullanmalarına izin verme kararı onu daha da geniş bir kitleye açtığı görüldü.

PwC Küresel Kripto Lideri Henri Arslanian “Kurumsal yatırımcıların düzenlenmiş borsaları veya rahat ettikleri araçları kullanarak kriptoya yatırım yapmaları için çok sayıda yolunuz var” dedi. “Bunların çoğu 2017de yoktu.”

Bitcoin oldukça değişken olmaya devam ediyor. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre bu yıl günlük ortalama yüzde 27lik bir hareket bildirdi. Bu bazen dijital varlıklarla karşılaştırılan ve 2020de rekor kıran altın fiyatı için yüzde 09luk dalgalanmalarla karşılaştırılıyor.

Bu dalgalanma Şükran Günü tatilini kapsayan hafta boyunca sergileniyordu; bu süre zarfında BTCnin önceki yüksek seviyesine ulaşmasına ramak kalmışken yalnızca iki günlük bir süre içinde 3.000 ABD doları değer kaybetti.

Miller.Co.nun baş piyasa stratejisti nin Matt Maley bir süre zirveye çıkmadan önce 22.000 ABD dolarına kadar ulaşabileceğini söylüyor. Teknik göstergeler coinin aşırı satın alındığını yani yakında geri çekilebileceğini gösteriyor. Herhangi bir düşüş hızlı olabilir ancak “2018 düşüşü kadar büyük bir olasılık yok” diyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku