Blockzincir’de başarı…

0 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gaziantep’te düzenlenen TEKNOFEST 2020 etkinliklerinde yaptığı konuşmanın bir bölümünde blokzincir teknolojisine de yer verdi. Erdoğan TEKNOFEST’i kastederek “Yapay zekadan siber güvenliğe kadar her alanda çığır açacak yenilikler işte burada tohumlanacak. Yapay zeka blokzincir siber güvenlik nesnelerin interneti gibi yeni gelişen alanlar başta olmak üzere teknolojinin her alanında başarı elde etmemek için hiçbir sebep yoktur” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı özellikle gençleri teknoloji alanında yüksek hedeflere yürümeleri konusunda teşvik ediyor. Bu çok güzel. Peki Türkiye özellikle blockzincir alanında  başarıların gelecekte yaşanacak hayaller olarak kalmaması ve bir an önce gerçekleşmesi için neler yapabilir. 

Herşeyden önce blokzincir ve kriptopara sektörleri için hukuki bir zemin gerek. Bugün bu alanlarda girişim yapmak isteyen iş insanları yasal bir altyapı olmadığı için bir çok olası paydaşı ikna edemiyor.

Blokzincir ve kriptoparalar alanında sektörü teşvik eden yasal çerçeve aslında neredeyse küresel bir sorun. Bu alanda sektörü boğmayan hızla gelişmesini sağlayacak bir mevzuat ile İstanbul Finans Merkezi’nin küresel ağırlığını hızla arttırmak ve Türkiye’ye milyarlarca dolar sermaye çekmek mümkün.

Yasal mevzuat ile birlikte vergi belirsizliği de çözülmeli. Bu sektörlerde uzun süreli çok düşük ya da sıfır vergi teşviklerini şimdiden Malezya Malta Almanya Singapur ve Belarus gibi devletler uygulamaya başladı. 

Ayrıca blokzincir ve genel olarak dağıtık veritabanı teknolojileri (DLT) alanında yazılımcı sayısı da hala dünya çapında çok az. Türkiye bu sektöre stratejik olarak yaklaşabilir. Gelecek on yıllarda bütün dünyada yetenekli blokchain yazılımcıları çok aranan kişiler olacak. Özel üniversitelerdeki birkaç iyi niyetli ama cılız çalışmanın ötesinde derhal kamu ve özel tüm üniversitelerde hızla blockzincir yazılımcısı yetiştirecek DLT bölümleri kurmalıyız. Türkiye’nin çok büyük bir sorunu olan genç işsizliğinin azaltılması ve Türkiye’de yaşayan gençlerin yurtdışına iş yaparak ülkeye döviz girişi gerçekleştirmesi bu şekilde sağlanabilir.

Kamuoyunun Bitcoin kriptoparalar ve blockzincir konusunda doğru bilgilendirilmesi de çok önemli. Blockzincir Bitcoini mümkün kılmak için icad edildi. Bitcoin veya kriptoparalara çok olumsuz yaklaşarak blockzincir girişimlerini başarıya ulaştırmak mümkün değil. Kamuoyunda çok etkinliğe sahip ancak blockzincir ve kriptoparaları hiç bilmeyen bazı şahıs hatta yetkililerin yaptığı olumsuz açıklamalar bu alanda çalışabilecek şirketleri ve bireyleri daha başlangıçta oyun dışına itebiliyor.

Günümüzde hızla ilerleyen bir eğilim ile çok yakında bilgi ve veri paradan bile daha önemli hale gelecek. Dağıtık veritabanı teknolojileri verileri en güvenli saklama ve işleme yoludur. Yani tıpkı yapay zeka gibi blokzincir alanı da sadece bir yeni teknoloji ya da ekonomik kazanç fırsatı değil aynı zamanda bir ulusal güvenlik sorunudur.  Konuya bu açıdan yaklaşmak çok daha sağlıklı ve başarılı sonuçlar elde etmemizi sağlayacaktır.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku