Blockchain deki gelişmeler bankaları dijital para birimlerine yönlendiriyor

0 0

Güney Kore Merkez Bankası dijital para birimlerinin veya CBDClerin dünyadaki ilerlemesi hakkında yeni araştırmalar ve analizler gerçekleştirdi.

Banka 18 Mayısta 14 merkez bankasının CBDC projelerini analiz ettiği “Yurtdışı MİA İlerleme Raporu” nu yayınladı.

Rapordaki çoğu merkez bankası halihazırda yerleşik CBDC modelinin fizibilitesini incelemek için BT sistemleri geliştiriyor.

ABD VE ÇİN ARASINDAKİ TİCARET SAVAŞI BİTCOİNİ NASIL ETKİLER? TIKLAYIN

Rapora göre İsveç Singapur Kanada Japonya Tayland Hong Kongdaki merkez bankaları ilgili CBDC araştırmalarında blockchain teknolojisinin uygulandığını ortaya koydu.

Kore Merkez Bankası “Çoğu merkez bankası merkezileştirilmiş defter yönetiminden ve halihazırda ödeme ve uzlaştırma sistemlerine uygulanmakta olan hesap tabanlı işlemlerden uzak durarak CBDClere geleceğe yönelik yeni teknolojilerin uygulanıp uygulanamayacağına dair araştırmalara odaklanmaktadır” açıklamasını yaptı…

Mikro ve büyük Ödemeler

Norveç Doğu Karayipler Merkez Bankası Bahamalar İsveç Birleşik Krallık ve Çin mikro ödemeler için CBDCleri araştırırken İsviçre Singapur Kanada Tayland Hong Kong ve Fransa CBDCnin büyük meblağları analiz ediyor.

Bahamalar CBDCyi deneme aşamasındayken İsveç ve Çin proof of concept (POS) sürecini çoktan tamamladı ve bir pilot aşamaya geçti.

Doğu Karayipler Merkez Bankası Japonya Avrupa Merkez Bankası Singapur Kanada Tayland ve Hong Kong halen CBDC kavramını araştırıyor.

Kore Merkez Bankası kendi CBDC projesinde Hyperledger Fabric ve Coda gibi çeşitli dağıtık defter platformlarının kullanılabileceğini düşünüyor.

Banka yurtiçi ve yurtdışındaki teknoloji firmaları ile bilgi alışverişinde bulunacak ve harici teknik danışmanlar aramayı planlayacak.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku