Bitcoin (BTC)’in Yükselişi Savaşları Engelleyebilir!

416

Son zamanlarda Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaştan sonra akıllara gelen bir soru da “ülkelerin sabit arzlı rezerv paraları olursa savaşlar sona erer mi?” sorusu olarak karşımıza çıkıyor. Bitcoin (BTC) dünya barışı için olumlu etki yaratır mı? İnsan Hakları Vakfı Strateji Başkanı konu hakkında yorumlarda bulundu. İşte Detaylar…

Gladstein: “Devletler rezervlerinde Bitcoin bulundurmalı”

Human Rights Foundation (İnsan Hakları Vakfı) Strateji Başkanı Alex Gladstein, ülkeler rezervlerinde fiat paralar bulundurmak yerine Bitcoin bulundurmalı yorumunu yapıyor. Gladstein’a göre rezervlerdeki Bitcoin (BTC) varlığı, ülkeleri bir savaşın içine girmesi konusunda daha az teşvik edecek. Bunun nedenlerini ise İnsan Hakları Vakfı Strateji Başkanı Alex Gladstein şu şekilde maddelendiriyor:

  • ABD dolarının aksine Bitcoin arzı belirli bir sayıda.
  • Tahvil ve bono gibi yöntemlerle piyasadan para toplayan devletler, savaş ekonomisi için bunu finansman olarak kullanıyorlar.
  • Ülkeler savaşları sürdürebilmek için sınırsız para basma hakkına sahipler.
  • Rusya-Ukrayna savaşı dünya genelinde şunu gösterdi: Dolara bağımlı olmayı hiçbir ulus devlet tercih etmeyecek.

Gladstein, ortaya attığı teze ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’ni örnek veriyor. ABD’nin Irak ve Afganistan’da yıllar boyunca süren savaşlarını örnek veren Gladstein, ABD Federal Bankası’nın sınırsız para basabilme gücüne şu şekilde atıfta bulunuyor:

Bizler resmen paraları “basıyoruz”. Sanki bir yazıcıdan çıkar gibi. Parasını sonra ödemek sözüyle piyasaya bonolar, tahviller satıyoruz. Tüm bu paralarla da savaşıyoruz.

Yaptığı açıklamada BTC’nin toplam arzının belirli olduğunu vurgulayan Gladstein, bunun anlamının barış olduğu yorumunu yapıyor. Ülkelerin rezerv olarak Bitcoin bulundurursa, ödünç alınan varlıkların faizlerinin çok daha yüksek olacağına ve bu şekilde hükümetlerin savaşlara finansman sağlayamayarak savaşları sürdüremeyeceğini iddia eden Gladstein, şu sözleri söylüyor:

Sonsuza dek süren savaşlar Bitcoin ile birlikte azalabilir, hatta tamamen ortadan kalkabilir.

“Devletlerin rezervleri dolar olduğu sürece tehlike altındalar”

Açıklamalarında Rusya ve Ukrayna arasında geçen savaşa da yer veren Gladstein, savaşın ABD dolarının baskın rezerv para birimi olmasını zayıflatacağı yorumunda bulundu. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla beraber ABD, Rusya’ya yaptırım uygulamış ve Rusların ellerindeki ABD dolarlarını dünya genelinde dondurma çalışmalarına başlamıştı. Başkan bu olay hakkında ulus devletlerin rezerv para birimleri dolar olduğu sürece tehlike altında olduklarını belirtiyor.

Gladstein, Rusya ve Ukrayna arasında geçen bu savaşın, Bitcoin ve diğer kripto paraların benimsenmesini artıracağını ve ülkelerin rezerv para birimleri Bitcoin olduğu gün savaşların gücünün azalacağını düşünüyor. Gladstei bunun nedenini ise arzı belirli olan bir para biriminin o kadar kolay harcanamayacağına bağlıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku