Bitcoin’in Fiyatında Aralık Ayında Ne Kadar Düzeltme Yaşanacak?

0 2

Bitcoinin fiyatında yüzde 5lik bir düşüş yaşandı ve yatırımcılar daha fazla bir düşüş yaşanıp yaşanmayacağı konusunda endişeli. Genel gidişata bakıldığında daha fazla bir düzeltme söz konusu olabilir. Peki ne kadar? Özellikle boğa koşusu sırasında ortalama yüzde 30luk bir düşüş analistler tarafından normal karşılanıyor.

Bitcoin düzeltmeleri

Tarihsel olarak Bitcoin boğa koşusu sırasında düzeltme beklemek tabu değil. Aslında önceki boğa koşusu sırasında bu durumu yaklaşık 20 kez gördük.

En yüksek düzeltme Mart 2020de yaklaşık yüzde 60 civarındaydı ve yaklaşık 30 gün sürdü. Ancak en kısa düzeltme Mart 2017de yüzde 27 idi ve bu düzeltme de yaklaşık 45 gün sürdü.

Bu sefer benzer bir düzeltme bekleyebiliriz ve dünün düşüşü bu aşamanın başlangıcı olabilir. İşte bundan sonrası için bekleyebileceklerimiz gelişmeler:

Tüm düşüşlerin ortalamasını aldığımızda ve istatiksel olarak değerlendirildiğinde yüzde 33lük bir düşüş beklenebilir. İyimser bir şekilde Bitcoinin yüzde 27 veya daha az oranda düştüğünü görebiliriz.

Ayrıca aylık getirilere baktığımızda Aralık ayının genel olarak kazanç bakımından iyi bir ay olmadığını görebiliyoruz. Aralık ayı 2011den 2019a kadar ortalama yüzde 9 getiri sağlıyor.

Yani belki de bu düşüş aralık ayındaki boğa koşusun hızını kesen ve daha düşük getirilere yol açan bir gelişme olacak. Her iki durumda da önemli olan getirilerinizi potansiyel olarak ortadan kaldırabilecek bir düşüşe dikkat etmektir.

Düzeltme nerede bitecek?

Bu makale yazılırken 18 bin 200 dolarlık güçlü bir destek var. Bu seviye kırılırsa fiyatın bir sonraki desteğin kesişme noktasının olduğu 16 bin 200 dolara düşmesini bekleyebiliriz.

Dahası Bitcoinin yeni rekor seviyesinden 16 bin 200 dolara olacak bu düşüş yüzde 20lik bir düşüş oluşturacak ve bu da yukarıda bahsedilen hipotezle neredeyse aynı çizgide olacak.

Ne yapılabilir?

En iyi seçenek dipten satın almak olacaktır. Bu düşüşlerin ortalamasında dolar maliyeti kişinin portföyündeki büyük düşüşleri önlemenin en iyi yolu olacaktır.

Alternatif bir yöntem ise Bitcoin büyük bir belirsizleğe girebileceği için pozisyonlarınızı nakite çevirmek ve kenarda oturmak olabilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku