Bitcoin'in Altın ile Korelasyonu Artıyor! Bu Ne Demek?
Bitcoin'in Altın ile Korelasyonu Artıyor! Bu Ne Demek?

Bitcoin’in Altın ile Korelasyonu Artıyor! Bu Ne Demek?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bank of America’nın (BofA) söylediğine göre, Bitcoin 19.000 dolar seviyesinin üzerinde destek olmaya devam ettikçe, dünyanın en büyük kripto para biriminin altın fiyatıyla olan korelasyonu yükseliyor. Bu da yatırımcıların Bitcoin’i güvenli bir liman olarak kullandıkları anlamına geliyor. BofA, piyasa aktivitesini analiz ederken, Bitcoin’in altınla olan ilişkisinin kayda değer olduğunu belirtti.

Bitcoin ile altın arasındaki korelasyon yükseliyor

Lider kripto para birimi Bitcoin ile altın arasındaki korelasyon yükseliyor. BofA’nın kripto ve dijital varlık stratejistleri Alkesh Shah ve Andrew Moss yaptıkları açıklamada şu sözlere yer verdi:

SPX / QQQ ile yavaşlayan pozitif bir korelasyon ve XAU (altın) ile hızla yükselen bir korelasyon, yatırımcıların makro belirsizlik devam ettikçe ve piyasa dibi görülmeye devam ettikçe Bitcoin’i göreceli olarak güvenli bir liman olarak görebileceğini gösteriyor.

Altın

Stratejistler, Bitcoin ve altın arasındaki korelasyonun bir enflasyon hedge / değer deposu olarak görüldüğünü açıkladı. Alkesh Shah ve Andrew Moss hazırladıkları bir rapora göre,  Haziran 2021’den Şubat 2022’ye kadar, korelasyon sıfıra yakın kaldı. Mart 2022’de negatife döndü. Eylül ayında, korelasyon pozitife döndü ve tırmanmaya devam etti.

Piyasalarda kısa vadede düşüş bekleniyor mu?

Genel olarak, kripto para alanındaki piyasa aktivitesi, rapora göre “yatırımcılar kenara çekilip makro / yatırımcı teslimiyetini beklerken sınırlı yönlü mahkumiyete” işaret ediyor. İlk 100 kripto para biriminin piyasa değeri son iki haftada yaklaşık yüzde 3 düştü ve bugüne kadar yaklaşık yüzde 60 düştü. Stratejistler, son dört hafta içinde Bitcoin’in 2,6 milyar dolarlık döviz çıkışları gördüğünü ve bunun aynı dönemdeki döviz girişlerinden 3,6 kat daha büyük olduğunu söyledi. Shah ve Moss konu ile ilgili açıklamalarına şöyle devam etti:

Önceki 4 haftanın 3’ünde döviz çıkışları (BTC +% 2 son 4 hafta), yatırımcıların güçlü bir şekilde satmak yerine HODL’ye devam ettiğini gösteriyor.

altın

Sadece geçen hafta, Bitcoin döviz çıkışları 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşti ve Haziran ortasından bu yana en büyük rakam oldu. Bu da kısa vadede daha fazla düşüş hissi anlamına geliyor. Shah ve Moss, “Zayıflığa, sıkı arza ve balina birikimine büyük ve sürekli çıkışlar, sınırlı yakın vadeli satış baskısına işaret ediyor” diye yazdı. Bitcoin en son 24 saatte yaklaşık yüzde 7’lik bir yükseliş gördü ve fiyatı şuan 20.616,62 dolar seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. Ancak Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Kasım 2021’de gördüğü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69 bin dolardan yaklaşık yüzde 68 daha ucuz durumda.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin’in Altın ile Korelasyonu Artıyor! Bu Ne Demek?