3 ABD Kurumundan

3 ABD Kurumundan “Son Dakika Kripto Para” Açıklaması!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletleri’nde uzun bir süredir süren kripto para tartışmasında sona geliniyor. Bu 3 ABD kurumu, kripto para birimleri hakkında kritik yorumlarda bulunurken, birçok yatırımcının dikkatini çekmiş durumda! İşte detaylar…

SEC Başkanı Gary Gensler’den kripto para birimlerine “yakın takip” önerisi!

SEC Başkanı Gary Gensler, uzun süredir tartışmaları süren kripto para birimleri konusunda yorumlarda bulunarak, kripto para piyasasında birçok “merkezi” unsur olduğunu öne sürüyor. Yaptığı son açıklama ile dikkatleri üstüne çeken Gary Gensler, New York’ta bir etkinlikte verdiği demeçte; “Merkezi aracıların genelde ağ etkisinden, belli bir değer taşıyan verilerden faydalandığı görülür. Teknolojik inovasyonlar, geçmişte modası geçmiş iş modellerini defalarca yıkmış olsa da, genelde merkeziyet tekrar tekrar baş göstermiştir.” sözlerini kullandı.

Şok Suçlama: Eski SEC Başkanı Rüşvet Aldı!

Birçok yatırımcının dikkatini çeken ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı, “Merkeziyetsizlik düşüncesiyle kurulmuş olsa da, kripto para piyasasında bile merkeziyet görüyoruz. Hatta piyasadaki aracı kurumlara bakılacak olursa, bu alanın içerisinde kayda değer bir yoğunlaşma var.” sözleriyle devam ederken, özellikle düzenleyici kurumların, “yoğunlaşmaların ve ekonomik rekabetlerin ortaya çıkabileceği” yerleri yakından takip etmesi gerektiğini belirtiyor.

ABD Hazine Bakanı Yellen: “İleride bir risk oluşturması mümkün!”

Bir diğer yandan kripto para birimleriyle ilgili açıklama yapan tek isim Gary Gensler değil. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto varlıklardaki dolandırıcılık vakalarıyla ilgili daha büyük bir mücadele verilmesi gerektiğini düşünüyor. Uzun zamandır bir sona varılamayan kripto para tartışmaları hakkında yorumlarda bulunan Bakan Yellen’ın açıklaması şu şekilde:

“Hazırladığımız raporlar gösterdi ki çok fazla dolandırıcılık ve operasyonel başarısızlık vakası yaşanıyor. Bu alanda halihazırda (regülasyonları) uygulamaya koyan bazı yetkili kurumlar var. Bu otoritelere daha çok güç verildiğini görmek istiyoruz.”

Janet Yellen'dan Çarpıcı Kripto Para Ve Regülasyon Açıklaması

Daha önce kriptoarena.com olarak belirttiğimiz üzere ABD, kripto varlıkların genel durumuyla ilgili Eylül ve Ekim ayında raporlar yayınlamıştı. Öte yandan ABD Hazine Bakanı Yellen, kripto varlıklar ile ekonominin genel durumu arasında bulunan ilişki hakkında da yorumlarda bulunurken, kripto varlıkların henüz finansal istikrar bakımından büyük bir riske sahip olmadığını aktardı. Bakan, bu durumun büyük bir risk olmadığını belirtirken durumun zaman içerisinde değişebileceğini de eklemeyi unutmadı ve “İleride bir risk oluşturması mümkün. Bu yüzden bu alanda yapılan regülasyonların iyileştirilmesini talep ediyoruz.” sözlerini kullandı.

CFTC Başkanı Benham, Ethereum’un yasal statüsünü yorumladı!

Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı Rostin Benham ise Ethereum’un yasal statüsü hakkında yorumlarda bulundu. ETH’nin emtia mı menkul kıymet mi olduğu konusunda SEC Başkanı Gary Gensler ile aynı yönde bakmadıklarını belirten Benham, ETH’nin yasal statüsünün hangi kurumun daha fazla güce sahip olduğunu belirleyeceğini savundu. İşte Benham’ın sözleri:

“Ethereum’un bir meta olduğunu söyledim, ancak SEC Başkanı Gary Gensler’in ETH konusunda aksini düşündüğünü biliyorum.

Zira Gensler’in ETH’nin meta yada menkul kıymet olduğu konusunda herhangi bir açıklaması yok.”

Kripto Para Kışı Sert Geçiyor! İşte Kayıpları Azaltmanın 5 Yolu

Bir diğer yandan Benham, CFTC’nin yetkisinin kripto piyasalarını da kapsayacak halde genişletilmesi gerektiğini de aktarıyor. CFTC Başkanı Rostin Benham, son olarak lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un emtia olduğuna inanıyor. Fakat SEC Başkanı Gary Gensler, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamada ETH’nin Merge ile birlikte PoS sistemine geçişi nedeniyle Ethereum’un menkul kıymet olarak belirlenebileceğini ve SEC’in yetki alanında olabileceğini aktarmıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

3 ABD Kurumundan “Son Dakika Kripto Para” Açıklaması!