Bitcoin’de yeni bir rekor görülür mü?

0 1

Tekrar merhabalar… Bitcoin yatırımcısının yüzü herhalde şu günlerde ekstra olarak gülüyordur. Zira coin sert hareketine başladığı 2 Nisan tarihinden bugüne yaklaşık yüzde 157 oranından değer kazandı. Bu oran yakın zaman için (15 Aralık 2018) dip seviye olan 3 bin 215 dolar seviyesi baz alınınca yaklaşık yüzde 234 seviyesine denk geliyor. 

Peki devamı olacak mı?

İsterseniz öncelikle bir önceki analizimizi kısaca hatırlayalım: “İndikatörlerin olumlu sinyal ürettiği trendin şu anki görünüm itibariyle olumlu yani yukarı yönlü olduğu bir BitcoinUSD grafiği var önümüzde. 9 bin 990 dolar seviyesi hala güncelliğini hatta biraz daha artırarak koruyor. Ancak yakın zamanda zorlandığı 9 bin 100 – 9 bin 300 dolar bandına biraz dikkat etmek gerekiyor. Geçmesi muhtemel. Geçerse ana hedef 9 bin 990 dolar seviyesine bir ivmelenme başlayacaktır. Olası yükselişlerde ana direnç noktası olarak gördüğümüz bu noktaya gelinmesi durumunda yeni pozisyon açılması için biraz izlemede kalmakta fayda var. Hacimli bir şekilde bu nokta geçilir ve bu nokta üzerinde kalınırsa 11 bin 800’lü seviyelere kadar BitcoinUSD’nin önünde bir engel teknik açıdan görünmüyor.”

BitcoinUSD 19 Haziran’daki bu analizimin doğrultusunda hareketini sürdürdü. Hemen hemen beklentimiz gerçekleşti. Bir nokta hariç o da 11 bin 800 direnç noktası henüz görülmedi. 

Yükselişle üst banda dikkat!

Şimdi grafiği biraz dikkatli inceleyelim… Öncelikle bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. BitcoinUSD 2 Nisan tarihinde başlattığı yükseliş hareketine kendine bir üst bant oluşturdu. O tarihten bu yana sadece 3 defa bu seviyesinin üzerini test etti. Ancak bu bandın üzerinde kalıcı olamadı ve yükselişini devam ettirdi. Ama her ciddi yükselişte bu bandı bir şekilde test etti. Şu anki görünümde ise bu bandın direnç noktası 11 bin 530’lu seviyelere denk geliyor. Ancak şunu da hemen hatırlatalım; geçen her işlem günü bandın direnç noktasını biraz daha üst seviyelere taşır. 

BitcoinUSD’nin önceki yükselişlerde olduğu gibi bu yükselişinde de bu bandın direnç noktasını test edeceği savını doğru kabul edersek ilk aşamada 11 bin 530’lu seviyelerin görülme olasılığının hayli yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Ancak asıl ve gerçekten çok önemli olan direnç noktası ise 11 bin 788 dolar seviyesinde. Burası son dönemde görülen en önemli direnç noktası belki de. Aşılması ancak hacimli aşılması yükselişin devam açısından son derece önemli. 

Sonuç olarak; BitcoinUSD’de olumlu teknik görüntü devam ediyor. İlk hedef üst bandın direnç noktası olan 11 bin 530’lu seviyeler. Ancak asıl hedef son dönemin belki de en önemli direnç noktası konumundaki 11 bin 788 dolar seviyesi. Bu nokta aşılırsa ki bu ivme devam ederse aşılma ihtimali yüksek o zaman sırasıyla çok kısa vadede olmasa da 13 bin 17 ve 17 bin 253 dolar seviyeleri yeni hedef noktaları konumuna gelecektir. Tekrar edelim hemen olmasa da bu noktaların gelinmesiyle oluşacak ivme ve bu ivmeyle oluşması muhtemel talip BitcoinUSD’nin tarihi zirve noktalarını test etmesini sağlayabilir. Dikkat… Olası geri çekilmelerde ise 9 bin 990 ve 9 bin 600 seviyeleri ilk destek noktaları konumunda olacaktır. 

Hayata dair küçük bir not; bir arkadaşım anlattı. Olay Türkiye’de mi yoksa yurtdışında mı geçiyor tama olarak bilmiyorum ama içeriği ilginç. Arkadaşım süratli bir şekilde araba kullanırken polis tarafından durdurulmuş. Arabanın içerisinde beklerken polis gelmiş yanına. Arkadaşım camı açmış evrakları vermeye hazırlanmış. Ancak polis bir süre sessiz bir şekilde arkadaşıma bakmış sadece. Şaşırmış arkadaş… Ne olduğunu anlamaya çalışırken polis birden ona; “Hanımefendi  size bakınca anladım ki ceza kesmek sizi durdurmayacak. Kendinizle bu derdiniz nedir” diye sormuş. Ve eklemiş “Lütfen bu kadar hız yapmayın” Ceza kesildi mi kesilmedi mi bilmiyorum. Ama arkadaşım bu diyalogdan sonra trafik kurallarının el verdiği ölçüde hızını ayarlamış. Ve artık bu şekilde araba kullanmayı amaç edinmiş kendine… Keşke piyasalar da böyle olsa değil mi? Bir hata yapıca zarar geri verilse ve deseler ki bir daha araştırmadan sormadan yatırım yapmayın… Böyle bir piyasa yok maalesef… Uyarılar önemli… Dikkat…

Bol kazançlar

Soru ve görüşleriniz için: @MCobananaliz

Mehmet ÇOBAN

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku