Bitcoin’de ralli bu 3 sebepten dolayı devam edebilir

0 0

2017de Kasım ayından Aralık ayına kadar Bitcoin (BTC) fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 $ a parabolik bir yükseliş yaşadı.

Bitcoinin önümüzdeki aylarda benzer bir eğilim görmesinin üç nedeni var. İlk olarak halving sonrası döngü devreye giriyor. İkincisi RSI daha büyük bir ralli için sinyal üretiyor. Üçüncüsü ralli en azından türev piyasasında aşırı ısınmamış.

Uzun vadeli RSI Bitcoinin aşırı alım yapmadığını gösteriyor

Stock to Flow (S2F) göstergesinin yaratıcısı PlanB Bitcoinin uzun vadeli bir RSI grafiğini paylaştı. Bir varlığın aşırı alınıp satılmadığını ölçen gösterge BTCnin hala nötr bir seviyede olduğunu gösteriyor.

Bitcoin bir ay içinde 10 bin 500 dolardan 14 bin 800 dolara yükselmiş olsa da RSI daha fazla artı için yer olduğunu gösteriyor.

Örneğin Aralık 2017de Bitcoinin RSI değeri 95 puanı aştı. RSI 75 puanı aştığında traderlar varlığın aşırı alım olduğunu düşünmeye başlar. Şu anda BTCnin uzun vadeli RSI değeri 70 puanın altında olduğunu gösteriyor.

Halving sonrası döngü geçmişte olduğu gibi gerçekleşiyor

2017de Bitcoinin yükselişiyle ilgili birincil anlatılardan biri 2016daki yarıya inmesiydi. Yaklaşık dört yılda bir gerçekleşen blok ödül yarılanması BTCnin madenciler tarafından üretilme oranının yarı yarıya düşmesine neden oluyor.

Bitcoinin daha yavaş üretimi borsalara BTC girişlerinde genel bir düşüşe ve arzın düşmesine neden olur.

En son halving Mayıs 2020de gerçekleşti ve 2017de Bitcoin halvingin etkinleştirilmesinden aylar sonra toparlanmaya başladı. Bitcoinin devam eden rallisi önceki makro rallileriyle uyumludur.

Aşırı ısınmış bir ralli değil

Son beş gün boyunca Bitcoinin fonlama oranı özellikle Binance Vadeli İşlemler olmak üzere büyük borsalarda negatif kaldı. Bu vadeli işlemler piyasasının çoğunluğunun BTCye kısa devre yaptığını gösteriyor.

Vadeli işlem fonlama oranı ortalama oran olan yüzde 0.01in üzerine çıkmaya başladığında ralli aşırı ısınmış olarak kabul edilir. Son haftalarda BTCnin fonlama oranı yüzde -0.01 ile% 0.01 arasında seyrediyor ve bu durum oldukça nötr bir türev piyasası gösteriyor.

Kalabalık olmayan vadeli işlemler piyasasına ek olarak spot piyasada daha az satıcı var. TensorChartsa göre 15 bin dolar seviyesinde bazı satış emirleri var. Ancak bu seviyede ve üzerinde büyük satıcılar yok.

15 bin ila 20 bin dolar arasında çok az direnç olduğu için bu önümüzdeki aylarda yeni bir rekor kırma olasılığını artırıyor.

Eğer 2017 ile aynı halving sonrası döngü takip ederse Bitcoin teorik olarak 2021in ikinci çeyreğinde zirveye ulaşacaktır. Durum böyleyse BTCnin 20 bin doları aşma şansı var.

Devam eden ralli madenciler BTC satmaya başladığı için Bitcoin için son derece güçlü bir ivme gösteriyor. Bu piyasanın madencilerin satış baskısını emdiğini gösteriyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku