Bitcoin yeni hedefler mi belirledi?

0 0

Tekrar merhabalar… Umarım değer verdiğiniz konular için her şey yolunda gidiyordur… Klasik olarak hemen bir önceki analizimizi kısaca hatırlayalım mı? “BitcoinUSD’nin teknik anlamda yükseliş kanalı dışına çıkması olumsuz olsa da önemli bir destek olan 7 bin 500 dolar seviyesinin üzerinde kalması kısmen olumlu diyebiliriz. BitcoinUSD’nin bu destek seviyesinin üzerinde kalma isteği yeniden güç toplamasına işaret olarak yorumlanabilir. Bu gerçekleşirse ki indikatörler kısmen de olsa onu gösteriyor 8 bin 506 dolar seviyesindeki son derece önemli direnç seviyesine kadar bir yükseliş potansiyelinden bahsedebiliriz. Bu nokta gerçekten çok önemli. Yakın zamanda bu seviye geçildi ancak üzerinde kalınamadı. Eğer geçilir ve bu nokta destek seviyesi haline gelirse o zaman teknik manada 9 bin 990 dolar seviyesine doğru bir ivmelenme beklemek yanlış olmaz.”

12 Haziran’da yazdığımız bu analizimin sonrasında geçen bu sürede BitcoinUSD hemen hemen beklentimiz dahilinde hareket etti. En önemli konu ise yukarıda da üzerinde durduğumuz 8 bin 506 dolar seviyesinin kırılması ve bu nokta üzerinde kalınması. Bu aklımızın bir yerinde kalsın…

Şimdi grafiğe odaklanalım ve ilk dikkat çeken noktaları belirtelim… Bu sefer indikatörlerden başlayalım isterseniz. Kriptoarena.com sitesinde kripto para analizleri yazmaya başladığımızdan beri sınırlı ama güvenilir sayıda indikatör üzerinde durduk hep hatırlarsanız. Tekrar hatırlatmak gerekirse; 522 günlük haraketli ortalamalar; 5 10 21 günlük üssel ortalamalar Ichimoku MACD Dema Bollinger Bandı… Ana indikatörlerimiz bunlar olmakla birlikte zaman zaman diğerlerinde de yardım alacağız.  

İndikatörler ne diyor?

Şu anki görünüm ürettikleri sinyaller açısından itibariyle birkaçına bakalım… 5 günlük ortalama 22 günlük haraketli ortalamayı yukarı doğru 14 Haziran tarihinde kesti. Bu olumlu… Ichimoku bulutu 19 Mart’tan bu yana AL sinyali üretmeye devam ediyor. Bu da olumlu… MACD Dema 9 Haziran’da çok güzel bir sinyal verdi. 7 bin 500 dolar seviyelerinden verdiği yukarı sinyali sonrası 9 bin dolarlı seviyelerin üzeri görüldü. Hala yeşil sinyal veriyor. Bu da olumlu… Bollinger Bandı: Fiyatlar üst bant çevresinde hareket ediyor. Çok hafif de olsa genişleme var. Sinyal net değil… Yani takip ettiğimiz indikatörler genelde olumlu sinyal üretiyorlar…

Yükseliş kanalında

Gelelim bizim için daha önemli olan trend gelişimine… Yukarıda da bahsettiğim gibi 8 bin 506 dolar seviyesinin üzerinde kalınması son derece önemli. Bunun yanında 10 Haziran’da 7 bin 513 dolar seviyesinden başlatılan grafikte mavi çizgiyle görebileceğiniz yukarı yönlü bir yükseliş kanalı var. Coin bu kanalın içerisinde hareketini devam ettiriyor.

Sonuç olarak; indikatörlerin olumlu sinyal ürettiği trendin şu anki görünüm itibariyle olumlu yani yukarı yönlü olduğu bir BitcoinUSD grafiği var önümüzde. 9 bin 990 dolar seviyesi hala güncelliğini hatta biraz daha artırarak koruyor. Ancak yakın zamanda zorlandığı 9 bin 100 – 9 bin 300 dolar bandına biraz dikkat etmek gerekiyor. Geçmesi muhtemel. Geçerse ana hedef 9 bin 990 dolar seviyesine bir ivmelenme başlayacaktır. Olası yükselişlerde ana direnç noktası olarak gördüğümüz bu noktaya gelinmesi durumunda yeni pozisyon açılması için biraz izlemede kalmakta fayda var. Hacimli bir şekilde bu nokta geçilir ve bu nokta üzerinde kalınırsa 11 bin 800’lü seviyelere kadar BitcoinUSD’nin önünde bir engel teknik açıdan görünmüyor. Bu olumlu senaryonun dışında yaşanabilecek olası geri çekilmelerde ise 8 bin 506 ve 7 bin 500 dolar seviyeleri destek noktası görevini görecektir. 

Hayata dair küçük bir not; şans ne kadar önemlidir hayatta? Ya da şans diye bir şey var mı? Bana göre evet bu şanstır diyebileceğim tek bir nokta var. O da hayat şansı. Bu da doğum anıyla alakalı. Yapabileceğin hiçbir şey yok…Uzun süre top oynadım. Bir gün antrenmanda vurduğum bir top direkten döndü. Bu ne şans diye bağırdım sahada. Hoca beni yanına çağırdı ve bunun bir şans olmadığını topa direkten dönecek biçimde vurduğumu yani olması gerektiği gibi vurmadığımı söyledi. Düşündükçe daha mantıklı geliyor şimdi bu. Ara sıra piyasada da duyuyorum “Aldım düştü. Bu ne biçim şans” diye… Belki de o yatırımı yeteri kadar araştırmadan portföyünüze dahil etmişsinizdir. Belki de hocamın deyimiyle topa direkten dönecek şekilde vurmuşsunuzdur.

Bol kazançlar

Soru ve görüşleriniz için: @MCobanAnaliz

Mehmet ÇOBAN

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku