FSMA: Bitcoin ve Bu Altcoinler Menkul Kıymet Değil!
FSMA: Bitcoin ve Bu Altcoinler Menkul Kıymet Değil!

FSMA: Bitcoin ve Bu Altcoinler Menkul Kıymet Değil!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Belçika’nın bir kripto varlığının menkul kıymet olarak sınıflandırılması için hangi koşulların yerine getirilmesi gerektiği konusundaki yaklaşımı, ABD Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu Başkanı Gary Gensler’in görüşleri ile taban tabana zıtlık gösteriyor. Belçika’nın finansal düzenleyici kurumu, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve yalnızca bilgisayar koduyla ihraç edilen diğer kripto para birimlerinin menkul kıymet teşkil etmediği yönündeki görüşünü yineledi.

Bitcoin ve bu vasıflardaki kripto para birimleri menkul kıymet sayılamaz

Açıklama, Belçika’nın Finansal Hizmetler ve Piyasalar Otoritesi’nden (FSMA) 22 Kasım’da yayınlanan ve taslağı Temmuz 2022’de yoruma açılan bir raporda geldi. FSMA’ya göre, açıklama, Belçika’nın mevcut finansal yasalarının ve düzenlemelerinin kripto para varlıklarına nasıl uygulandığına dair cevap taleplerindeki artışın ardından geldi. Belçika veya Avrupa Birliği yasalarına göre yasal olarak bağlayıcı olmasa da, FSMA, “kademeli planı” uyarınca, kripto para birimlerinin bir birey veya kuruluş tarafından ihraç edilmesi durumunda bir menkul kıymet olarak sınıflandırılacağını belirterek şunları bildirdi:

Araçların bir bilgisayar kodu tarafından oluşturulduğu ve bunun ihraççı ile yatırımcı (örneğin, Bitcoin veya Ethereum) arasındaki bir anlaşmanın yürütülmesinde yapılmadığı durumlarda olduğu gibi, ihraççı yoksa, prensip olarak İzahname Yönetmeliği, İzahname Kanunu ve MiFID davranış kuralları geçerli değildir.

bitcoin

Belçika düzenleyici kurumu, menkul kıymet olarak kategorize edilmeyen kripto para birimlerinin, bir şirketin dijital varlığı bir değişim aracı olarak kullanması durumunda hala diğer düzenlemelere tabi olabileceğini belirterek şunları söyledi:

Bununla birlikte, araçların bir ödeme veya takas işlevi varsa, araçlar veya bu araçlarla ilgili belirli hizmetleri sağlayan kişiler için başka düzenlemeler uygulanabilir.

SEC, FSMA’nın görüşünün aksini iddia ediyor

FSMA ayrıca, aşamalı planının teknolojiye karşı tarafsız olduğunu belirtti ve dijital varlıkların var olup olmadığının ve bir blockchain’de veya diğer geleneksel yollarla kolaylaştırılıp kolaylaştırılmadığının alakasız olduğunu öne sürdü. FSMA, raporu ilk olarak Temmuz 2022’de Belçika merkezli ihraççılar, teklif verenler ve dijital varlıkların servis sağlayıcıları tarafından sıkça sorulan soruları ele almanın bir yolu olarak hazırladı. FSMA, kademeli planın, Avrupa Parlamentosu’nun 2024’ün başında yürürlüğe girmesi beklenen Kripto Varlıkları Piyasaları Yönetmeliği (MiCA) kabul edilene kadar bir kılavuz görevi göreceğini belirtti.

bitcoin

Belçika’nın açık yönergeleri, şu anda ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC) iledijital varlık düzenleyici kontrolü için rekabet eden ABD Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC) tarafından alınan “uygulama yoluyla düzenleme” yaklaşımının tam tersidir. Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, SEC başkanı Gary Gensler uzun zamandır Bitcoin (BTC)’nin bir emtia oluşturduğunu düşünürken, son zamanlarda Merge sonrası ETH ve diğer bahis paralarının Howey testi kapsamında bir güvenlik oluşturabileceğini savundu. Belçika, bugüne kadar dijital varlıkların büyük bir uygulayıcısı olmadı. Blockchain veri platformu Chainalysis’den yapılan yeni bir çalışma, Belçika’yı Küresel Kripto Benimseme Endeksi’nde 94.sırada sıraladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

FSMA: Bitcoin ve Bu Altcoinler Menkul Kıymet Değil!